12 одлики на луѓето со здрава психа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
vozac na kamion 22-06-2018
magacioner 22-06-2018


12 одлики на луѓето со здрава психа

Гужва во сообраќајот, случајно истурено кафе од брзање, проблеми во љубовта, проблеми на работа – сé се ова нешта со кои се соочува секој човек.

12-odliki-na-lugjeto-so-zdrava-psiha-01.jpg

Но, не секој умее да ја задржи самоконтролата и да остане во добро расположени во текот на денот.

За да успеете во тоа и да бидете малку посреќни, прочитајте кои одлики ги имаат луѓето со здрава психа кои не дозволуваат ништо да им ги расипе деновите:

Се сакаат себеси

Прифатете се себеси целосно – со сите свои маани и несовршености. Тука се крие клучот за среќа и од тука почнува сé.

Ментално силните луѓе се сакаат онакви какви што се, но и секојдневно работат на себе да се подобрат и да бидат позадоволни. Нормално е понекогаш да бидете нерасположени, но секогаш најдете начин лошото расположение да ви помине побрзо.

12-odliki-na-lugjeto-so-zdrava-psiha-10.jpg

Полни се со љубов и разбирање за другите

Важно е да се сакате себеси, но важно е и да оформувате цврсти врски со луѓето околу вас. Почитувајте ги нивните желби и барања и прифатете ги со сите нивни маани.

Покажете дека ги сакате и дека ви значат. Не им судете и разберете ги нивните постапки. Така ќе избегнете конфликти и секогаш ќе бидете исполнети со позитивна енергија.

12-odliki-na-lugjeto-so-zdrava-psiha-02.jpg

Поминуваат време сами со себе

Ментално силните луѓе го ценат времето поминато сами со себе, во тишина, без никакви уреди и без никој друг. Психолозите велат дека најдобро е да одвоите 1 час во денот посветен на себе.

Ако сепак не можете, одвојте барем половина час секој ден. Вдишете, издишете и поврзете се со себеси. Размислете какви лекции сте научиле од минатото и кои ви се целите за во иднина.

12-odliki-na-lugjeto-so-zdrava-psiha-11.jpg

Ја сфаќаат важноста на довербата

Довербата е клучен дел од секоја здрава врска и со партнерите, и со пријателите и роднините. Среќните луѓе живеат во хармонија со другите и си веруваат себеси, а и на другите. Довербата и отсуството на сомнежи ги зацврстуваат односите со другите.

Избегнувајте врски во кои се чувствувате како да треба да се правдате или објаснувате. Светот е полн со прекрасни луѓе, па не го трошете времето на некој кој ве прави несреќен.

12-odliki-na-lugjeto-so-zdrava-psiha-03.jpg

Напорно работат...

Според некои статистики, само 10% од луѓето во светот си ја сакаат работата. Останатите 90* ги поминуваат деновите чекајќи да дојде викенд или некој неработен ден. Луѓето кои се вистински среќни и задоволни со себе имаат и кариера која ја сакаат и во која сакаат да напредуваат.

Тие не се зависни од работата, туку се професионалци во нивното поле. Важно е работата да ве прави среќни, но важно е и да направите баланс помеѓу кариерата и приватниот живот.

12-odliki-na-lugjeto-so-zdrava-psiha-04.jpg

...но, знаат и да се одморат

Одмарањето не значи класично одење на одмор еднаш годишно. Луѓето со здрава психа сфаќаат дека кога ќе заврши работното време следи време за ментален одмор. Пронајдете нешто кое уживате да го правите, како на пример некое хоби или нешто што ви помага да се справите со секојдневниот стрес.

Научете да ги контролирате емоциите и да не дозволите да ве надвладеат. Секој си има нешто што го радува и релаксира, па пронајдете што е тоа за вас и практикувајте го секојдневно.

12-odliki-na-lugjeto-so-zdrava-psiha-05.jpg

Уште 6 одлики на следната страна...Би можело да ве интересира:

Работи што не сте ги знаеле за Канада и причини зошто луѓето сакаат да... Можеби кога ќе се спомне Канада, помислувате на ладна земја во која животот не е...
Вирален хит: Што е чудно на оваа матурска фотка? Прославата на матурската вечер е важен момент од животот на сите млади. Обично с...
6 начини на кои мирисот влијае на нашата психа Дали сте знаеле дека зајакот има 100 милиони рецептори за мирис, кучето 220 мили...