Секојдневни работи кои ги правиме погрешно без воопшто да сме свесни
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Секојдневни работи кои ги правиме погрешно без воопшто да сме свесни

Веројатно понекогаш ви доаѓа преку глава кога ќе видите дека повторно нешто правите погрешно и секојдневно го повторувате.

sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravime-pogreshno-bez-voopshto-da-sme-svesni-01.jpg

Но сепак, подобро е да научите нешто ново и да го повторите она што го знаете, но го игнорирате, за ваше добро.

Затоа, во продолжение погледнете колку од следниве работи ги правите и дознајте зошто се погрешни.

Доколку сте свесни за повеќето од нив, а не сте преземале ништо, обидете се што побрзо да ја промените навиката:

Ставате премногу паста на четката за миење заби

Сосема е непотребно да ставите паста по цела должина, како што прават на рекламите.

Поентата не е да ја наполните устата со толку многу пена и побрзо да ја потрошите пастата – тоа е само маркетиншки трик.

sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravime-pogreshno-bez-voopshto-da-sme-svesni-02.jpg

Топла купка

Веројатно сите посакуваат после тежок и напорен ден, да ја наполнат кадата со топла вода и да заборават на сè.

Сепак, добро е да знаете дека во топла вода не треба да седите подолго од 20 минути, бидејќи тоа му пречи на срцето, а кожата побрзо старее доколку често го правите тоа.

sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravime-pogreshno-bez-voopshto-da-sme-svesni-03.jpg

Кафе рано наутро

Ако мислите дека нема ништо подобро од расонување со утринско кафе, се лажете.

Ако го пиете кафето веднаш по будењето, ефектот на кофеинот ќе се намали за неколкупати, а со тек на време телото ќе бара уште кофеин за да може да се разбуди.

Научниците препорачуваат да го пиете кафето 3 часа после будењето, кога нивото на кортизол ќе се намали.

sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravime-pogreshno-bez-voopshto-da-sme-svesni-04.jpg

Миење раце

Ова е основна активност која ја повторуваме повеќепати во денот, но многумина ја прават на погрешен начин.

Мора внимателно да го покриете секој дел од дланката со пена, вклучувајќи го и делот меѓу прстите, а процесот треба да трае минимум 20-30 секунди.

sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravime-pogreshno-bez-voopshto-da-sme-svesni-05.jpg

Сушење раце со електрични апарати

Воздухот кој доаѓа од апаратите за сушење раце доаѓа од истиот кој е во просторијата, а научниците докажале дека по сушење на рацете со нив, може да имате повеќе бактерии од претходно. Затоа е побезбедно да се бришете со хартија.

sekojdnevni-raboti-koi-gi-pravime-pogreshno-bez-voopshto-da-sme-svesni-06.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

8 работи заради кои вашите соседи може да ве „замразат“ Можеби не сте свесни, но со некои постапки веројатно предизвикувате да сте им ом...
20 работи кои треба да ги направите до крајот на летото Летото брзо поминува, па време е да станете од под клима и да го искористите мак...
Секојдневни работи кои не знаете дека ги правите погрешно Во секојдневието, многу често знаеме да ги правиме работите на покомплицираниот ...