Ако некој сака кавга, кажете му нешто убаво: 11 психолошки трикови
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Komercija 25-05-2019


Ако некој сака кавга, кажете му нешто убаво: 11 психолошки трикови

Психолошките трикови се честа тема за обработка. Многу од овие трикови им помагаат на разни професионалци да манипулираат со луѓето, како и да се заштитат себеси да не бидат измамени од другите. 

11 ednostavni psiholoski trikovi 01

Вие не треба да сте професионалци за да се користите со нив - ова се едноставни психолошки манипулации што може да ви послужат во секојдневниот живот.

- Ако сакате тој со којшто разговарате да се почувствува неудобно, погледнете во средина на неговото чело.

- Ако некој се обидува да го избегне одговорот на прашање што сте го поставиле, паузирајте го разговорот и погледнете во неговите очи. Соговорникот ќе се почувствува неудобно и ќе продолжи да зборува, односно ќе ви раскаже повеќе детали бидејќи контактот со очите значи дека вие веќе ја знаете вистината.

- Ако сакате да воспоставите пријателски однос со некого, на пример на работното место, замолете ја личноста да ви помогне или да ви објасни нешто дури и кога тоа не ви е потребно.

- Кога прашувате нешто, климајте дискретно со главата и најверојатно ќе добиете позитивен одговор.

- Кога некому ќе кажете дека не е способен да направи нешто, тој ќе даде се од себе да ви докаже дека не сте во право.

- Ако секогаш заборавате дали ја заклучивте вратата или дали ја исклучивте пеглата, измислете едноставна и бесмислена фраза - на пример кажете “зелен зајак“ секогаш кога ќе ја исклучувате пеглата. Сигурно ќе се сетите дека сте ја изговориле фразата следниот пат кога ќе се почувствувате загрижени дека сте заборавиле.

- Ако некој се обиде да ве вовлече во караница, кажете му нешто убаво - тоа ќе го излуди.

- Ако треба да држите јавен говор, не заборавајте да понесете шише вода со себе. Доколку го заборавите текстот, напијте се неколку голтки и никој нема да забележи зошто го правите тоа.

- Ако некој упорно зјапа во вас погледнете во неговите чевли. Не се откажувајте, по некое време тоа ќе почне навистина да му пречи.

- Ако не се чувствувате наспани, убедливо изговорете го спротивното. Можеби е чудно, но мозокот верува на вашите зборови.

- Луѓето се сеќаваат на тоа што се случило на почетокот и на крајот на денот. Нештата што се случиле измеѓу најчесто не ги паметиме јасно. Затоа, кога се договарате за интервју за работа, одберете термин колку што е можно порано или подоцна - така работодавецот најдобро ќе ве запомни.

А. Ш. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Намалуваме звук на непознати локации: Психолошки факти кои не сте ги з... Дали често отворате врата за други луѓе? Или паркирате до некој друг автомобил, ...
Трикови кои треба да ги имате на ум за да се спасите во опасни ситуаци... Не треба да се размислува на лоши сценарија и ситуации, но добро е да сте секога...
10 трикови кои ќе ви го направат полесен животот и одморот во лето Иако летото е веќе при крај, сепак веројатно ова се најтоплите денови кои ги има...