Популарни митови за земјите, во кои сите залудно веруваат, а локалците ги нервираат
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Популарни митови за земјите, во кои сите залудно веруваат, а локалците ги нервираат

Сите Швеѓани се восхитуваат на ABBA, Германците никогаш не доцнат, а во Куба се возат само ретро автомобили – верувате ли и вие во овие стереотипи за земјите?

popularni-mitovi-za-zemjite-vo-koi-site-zaludno-veruvaat-a-lokalcite-gi-nerviraat-01.jpg

Низ годините во светот се создавале одредени стереотипи за секоја земја и жителите во неа, кои всушност не се точни, барем не за секој жител на земјата.

Па така, многумина веруваат дека во Шпанија сите се опседнати со сиеста, а во Саудиска Арабија дека никој не е образован.

Сите овие верувања кои луѓето низ светот ги имаат за одредени земји им одат на нерви на локалците, а според истражувањата, очигледно е дека воопшто не се точни. 

Шпанците секојдневно уживаат во сиеста

Всушност, Шпанците веќе долго време не памтат како е да се вариш неколку часа додека спиеш на жештината. Според истражувањата, 58% од нив никогаш не спијат преку ден, а само 16% практикуваат сиеста.

popularni-mitovi-za-zemjite-vo-svetot-vo-koi-site-zaludno-veruvaat-a-lokalcite-gi-nerviraat-02.jpg

Жените во Саудиска Арабија немаат образование

Всушност, статистиките покажуваат дека во 2010 дури 58% од студентите на локалните универзитети се жени. Сепак, проблемот постои – квалитетот на образованието е полош за нив, спортот е лимитиран и сепак постои родова нееднаквост.

popularni-mitovi-za-zemjite-vo-svetot-vo-koi-site-zaludno-veruvaat-a-lokalcite-gi-nerviraat-03.jpg

Во Куба се возат само ретро автомобили

Повеќето автомобили во Куба се модерни модели, а ретро автомобилите од ’50-ите кои се среќаваат се вистинска туристичка атракција, па тие го користат тоа како предност.

popularni-mitovi-za-zemjite-vo-svetot-vo-koi-site-zaludno-veruvaat-a-lokalcite-gi-nerviraat-04.jpg

Германците секогаш се точни и никогаш не доцнат

Иако важат за „точен“ народ кој не сака доцнење, сепак тоа не значи дека сите се програмирани да бидат точни и секогаш на време. Не е ништо невообичаено некој да задоцни, да одложи средба, а се случува дури и јавниот превоз некогаш да задоцни, иако тоа секако не е толку чест случај.

popularni-mitovi-za-zemjite-vo-svetot-vo-koi-site-zaludno-veruvaat-a-lokalcite-gi-nerviraat-05.jpg

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

15 стереотипи за мажите, кои за среќа веќе не важат Мажот не смее да го боли ништо, мора да има автомобил, мора да знае да поправи с...
Што никогаш не треба да правите кога сте на гости во туѓ дом? Кога одите на гости, независно дали е кај блиски или подалечни познаници, треба ...
На кое место во светот би се нашле ако ископаме дупка во земјата по права линија? Кога бевме мали, се прашувавме на кое место во светот би се нашле ако ископаме д...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава