Неверојатни придобивки од времето што го поминуваме сами
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Оператор 06-12-2019
Продавач 06-12-2019


Неверојатни придобивки од времето што го поминуваме сами

Постојат бројни придобивки од моментите поминати сами во тишина. Додека никој не ве гледа можете да ги слушате внатрешните дијалози, да јадете зачинета храна без да се грижите за мислењата на другите луѓе.

Neverojatni pridobivki od vremeto sto go pominuvame sami 01

Можете да работите во пижами, без одвраќање, емоционални и когнитивни стресови. Дури и луѓето што се екстроверти понекогаш уживаат во моментите на осаменоста, правејќи го она што го сакаат.

Ова се неколку неверојатни придобивки од времето што го поминувате сами:

Предизвикува радост

Постојат научни истражувања кои покажуваат дека во моментите што ги поминуваме сами, всушност го наоѓаме мирот што ни треба. Осаменоста ни помага да го олесниме занесот, но и да ги надминеме лошите периоди.

Покрај тоа, доколку ова е наш избор, самотијата може да нè опушти и да ни го намали притисокот. Моментите кога ги слушаме нашите потреби го зголемуваат чувството на среќа и задоволство.

Нè прави подобри пријатели

Никој не треба да им биде на располагање на луѓето 24 часа, 7 дена во неделата. Кога ќе ги наполниме батериите ќе можеме подобро да се поврземе со другите. Повремената изолација влијае на подобар социјален живот.

Со други зборови, ако сакаме да поминеме квалитетно време со пријателите, треба да не се гледаме секојдневно.

Neverojatni pridobivki od vremeto sto go pominuvame sami 02

Ни помага да поставиме јасни граници

Веројатно ви се случило да влезете во врски кои едноставно не ги задоволувале вашите потреби, само за да избегнете осаменост. Штом ќе научите како да го прифатите времето поминато сами со себе, ќе ви се отвори простор за да ја негувате вистинската љубов.

Отвора простор за правење цели

Времето во тишина ви дава можност да ги исполните вашите големи соништа, да дојдете до идеи и да преземете мали чекори во таа насока.

Ни помага да се опуштиме и да уживаме во тишината

Кога сме сами со себе, ослободени од обврски, сами управуваме со нашето време и простор. Запомнете дека прво треба да бидете сами, и ако е можно, понекогаш да го исклучите телефонот.

Neverojatni pridobivki od vremeto sto go pominuvame sami 03

Во денешниот свет, сите сме хипер-поврзани и ги живееме нашите животи на социјалните мрежи, а моменти на тишината стануваат наша мала оаза, надвор од дигиталната реалност. Уживајте во неа.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

За времето минато на социјални мрежи секоја година може да прочитате 2... Читајте секаде и секогаш - во автобус, на клупа, во кафуле, на пауза од работа, ...
Кога луѓето ќе си ја заборават културата дома (фото) Некои луѓе немаат никаква култура и секојдневно својата непристојност и вулгарно...
8 навики кои издаваат дека луѓето имале скромно или сиромашно детство Ако ги набљудувате навиките на богатите и сиромашните луѓе, ќе забележите дека т...

Најчитани неделава