Мапа со најчестите презимиња во земјите низ светот – Кое е кај нас?

Денес општеството е поразновидно од кога било, но презимињата со години остануваат исти и ни кажуваат многу за нашето потекло.

mapa-so-najchestite-preziminja-vo-sekoja-drzhava-vkluchuvajki-ja-i-makedonija-01.jpg

Ова ја натерало фирмата NetCredit да направи навистина интересна мапа, на која се прикажани најчестите презимиња во секоја држава ширум светот.

Најчестото презиме во светот е Ванг, кое потекнува од Кина и на мандарински значи „крал“. Околу 76 милиони луѓе ширум светот го носат ова презиме.

mapa-so-najchestite-preziminja-vo-sekoja-drzhava-vkluchuvajki-ja-i-makedonija-02.jpg

На некој начин, прикажано e и потеклото на презимето. Oдносно, дали е наследено од таткото или добиено според локација, според професија и слично.

Од мапата можеме да видиме и кои се најчестите имиња во регионот. Па, најчестото презиме во Бугарија е Иванов, во Србија - Јовановиќ, во Грција - Пападопулос, во Албанија - Хоџа, а во Македонија, пак, најчестото презиме е Стојановски.

mapa-so-najchestite-preziminja-vo-sekoja-drzhava-vkluchuvajki-ja-i-makedonija-04.jpg

Според NetCredit, податоците на мапата се собрани во август 2019-та, од порталот Forebears.

Овде можете да ја погледнете мапата и во поголема резолуција.

mapa-so-najchestite-preziminja-vo-sekoja-drzhava-vkluchuvajki-ja-i-makedonija-03.jpg

mapa-so-najchestite-preziminja-vo-sekoja-drzhava-vkluchuvajki-ja-i-makedonija-05.jpg

mapa-so-najchestite-preziminja-vo-sekoja-drzhava-vkluchuvajki-ja-i-makedonija-06.jpg

mapa-so-najchestite-preziminja-vo-sekoja-drzhava-vkluchuvajki-ja-i-makedonija-07.jpg

mapa-so-najchestite-preziminja-vo-sekoja-drzhava-vkluchuvajki-ja-i-makedonija-08.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Ако заспијам сега, ќе спијам точно 6 часа и 17 минути“ – секојдневни мисли кои не ни дозволуваат да... Обидот да заспиеме за некого од нас може да биде навистина деликатна работа. ...
Најдолговечниот човек во светот живеел 256 години и се женел 23 пати – кои биле неговите последни зб... Ли тврдел дека е роден во 1736-та година и доживеал старост од 197 години, а спо...
3 години во тоалет, 10 месеци во сообраќаен метеж – на што и колку го „трошиме“ времето во животот? Што мислите, во просек, колку тони храна консумираме во текот на животот? А, кол...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg