Таа остава трага врз светот – значење на името Александра
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Таа остава трага врз светот – значење на името Александра

Александра е женско име со грчко потекло. Женската форма од името Александар – потекнува од зборовите aléxo i andrós, што означува „заштитник“, односно „бранител на луѓето“. 

Znacenjeto-na-imeto-Aleksandra-01.png

Во грчката митологија, Александра бил прекарот за божицата Хера и второто име на пророчицата Касандра.

Името Александра е едно од најстарите женски имиња кое и ден денес е популарно во светски рамки, не само на балканските простори.

Најчестите варијации на ова прекрасно женско име се Сандра, Сашка, Сања, Роксанда, Ксандра и други.

Кога луѓето ќе го слушнат името Александра потсвесно им се врежува слика на силна жена, која умее да остави трага врз другите и светот. Таа е искрена, добродушна, но истовремено и цврста и непоколеблива.

Александра најмногу од сè ја цени искреноста, дури и кога таа е болна и сурова. Мрази кога некој ја лаже во лице и кога ја исмева зад нејзиниот грб. Цени лојалност и добри пријатели за кои би направила сè во животот.

Означете ја вашата сакана Александра и посакајте ѝ убав викенд.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Жените со овие 5 имиња се среќнички, заштитени од лоша енергија – дали сте една од нив? Според астролозите и нумеролозите кај секој од нас, денот, месецот и годината на...
8 неверојатни латиноамерикански жени кои влегоа во историјата Запознајте се со 10 жени кои храбро застанаа и се изборија за своите права, инсп...
5 луѓе откриваат која е најголемата добрина што непознат човек ја направил за нив За вас тоа може да биде ништо, но за некого сè. Малите добри дела оставаат трага...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава