8 болни животни вистини кои ги учиме предоцна

Ниту болка, ниту среќа ништо не е константно, сѐ се менува за само неколку секунди, и добро и лошо.

8-bolni-zhivotni-vistini-koi-gi-uchime-predocna-01.jpg

Понекогаш животот е тежок, но токму тоа нѐ прави посилни.

Сепак, некои работи ги сфаќаме предоцна.

Болни животни вистини кои ги учиме предоцна:

- Просечниот животен век на човекот е релативно краток – и не смееме да дозволиме да умреме (духовно) пред навистина да стапи смртта.

- Да се биде зафатен не е исто што и да се биде продуктивен.

- Не мора да чекате извинување за да простите некому.

- Некои луѓе едноставно се погрешни за вас и не можете да сторите ништо во врска со тоа.

8-bolni-zhivotni-vistini-koi-gi-uchime-predocna-03.jpeg

- Не е работа на другите луѓе да ве сакаат – пред сѐ ваша работа е да се сакате.

- Материјалните работи не ве дефинираат.

- Ќе паднете многупати пред да успеете.

- Ништо не е сигурно, сѐ се менува за само неколку секунди, и добро и лошо.

8-bolni-zhivotni-vistini-koi-gi-uchime-predocna-02.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

8 важни животни одлуки за кои не треба да се правдате и чувствувате лошо Не сте должни да објаснувате зошто сакате да бидете сингл и зошто повеќе ви годи...
Совети за безбедност со кои ќе ги избегнете несаканите ситуации во домот и надвор од него Не мешајте избелувач со други продукти за чистење, ако трчате навечер облечете р...
9 животни лекции што можеме да ги научиме од единствената Марија Кири Не барајте изговори, туку правете планови. Игнорирајте ги критиките на другите и...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg