Строгите правила на кралските венчавки што гостите најчесто ги прекршуваат


Строгите правила на кралските венчавки што гостите најчесто ги прекршуваат

Хулахопките се задолжителни, сите гости треба да се запознати со британскиот бон-тон за на маса и никој не смее да носи бела облека освен невестата и девериците.

strogite-pravila-na-kralskite-venchavki-shto-gostite-najchesto-gi-prekrshuvaat-01.jpg

Штом станува збор за настан поврзан со британското кралско семејство, јасно е дека има многу правила и протоколи. Ова особено важи за кралските венчавки.

Покрај бројните правила што мораат да ги следат членовите на семејството, кога има кралска венчавка, и гостите треба да се водат според некои прописи. Но, сè почесто овие правила се прекршуваат.

Погледнете ги строгите правила на кралските венчавки што гостите често ги прекршуваат:

Фустаните мораат да бидат до колената

Кралските венчавки почнуваат уште рано наутро и церемонијата обично се одвива во текот на денот, па од гостите се бара да не носат долги свечени фустани.

Од друга страна, жените треба да внимаваат и да не покажат многу кожа. Односно, ако се одлучат за фустан или здолниште, тие мораат да бидат со должина до колената.

strogite-pravila-na-kralskite-venchavki-shto-gostite-najchesto-gi-prekrshuvaat-02.jpg

Мажите треба да носат униформа, костум или фрак

Ако мажите имаат воена униформа, се очекува да го носат тоа. Ако не, можат да носат костум, односно панталони и сако, или фрак.

Мажите треба да внимаваат и на боите – можат да носат црна, сина или сива боја, а ако сакаат можат да носат и шамивче во џебот на сакото.

strogite-pravila-na-kralskite-venchavki-shto-gostite-najchesto-gi-prekrshuvaat-03.jpg

Жените мораат да носат шапки

Шапките и шеширите на жените се еден од највпечатливите детали на кралските венчавки.

Нo, ова правило често сe прекршува, дури и од жените со благородничко потекло. На пример, принцезата Беатрис не носеше шапка на венчавката на Меган и Хари, туку украс кој наликуваше на венче.

strogite-pravila-na-kralskite-venchavki-shto-gostite-najchesto-gi-prekrshuvaat-04.jpg

Белата и крем бојата можат да ги носат само невестата и нејзините деверици

Белата боја и крем тоновите се забранети за гостите, бидејќи ова се боите што ги носат невестата и нејзините деверици.

strogite-pravila-na-kralskite-venchavki-shto-gostite-najchesto-gi-prekrshuvaat-05.jpg

Жените не треба да носат сандали, отворени чевли или штикли со платформа

Жените можат да носат ниски чевли, но не и сандали. Кога станува збор за штикли, сандалите се повторно забранети. Покрај тоа, чевлите не треба да имаат голема платформа, ниту да бидат отворени.

strogite-pravila-na-kralskite-venchavki-shto-gostite-najchesto-gi-prekrshuvaat-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

За жените кои немаат идеја: Мажите откриваат какви подароци сакаат Дали и вие сте од оние жени кои немаат идеја за машки подароци и тоа им е најгол...
10 ситуации во кои сите реагираме погрешно Дали ги миете забите веднаш после јадење? А, дали ја навалувате главата наназад ...
Правила кои треба да ги следите ако не сакате да бидете постојано изморени Динамичниот тек на животот ни го прави секојдневието исполнето со многу обврски ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg