Сомневањата се точни: Луѓето ги сакаат кучињата повеќе отколку што ги сакаат другите луѓе
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Сомневањата се точни: Луѓето ги сакаат кучињата повеќе отколку што ги сакаат другите луѓе

Сомневањата се точни. Кучињата навистина се подобри од луѓето, барем луѓето така мислат.

nauchnicite-dokazaa-lugjeto-gi-sakaat-kuchinjata-povekje-otkolku-shto-gi-sakaat-drugite-lugje-01.jpg

Според едно ново истражување, луѓето ги сакаат кучињата повеќе отколку што ги сакаат другите луѓе. Во истражувањето објавено во магазинот Society & Animals на 240 студенти им беа презентирани лажни вести за личност или куче нападнато со бејзбол палка и оставено несвесно со една скршена нога и повеќе пукнатини.

На учесниците им беше даден истиот лажен полициски извештај, само со промена на жртвата.

Еднаш 1-годишно бебе, потоа 30-годишна личност, мало кученце и 6-годишно куче. Тие биле запрашани како се чувствуваат во врска со извештаите и, како што очекувавте, изјавиле дека повеќе се загрижени за кученцето, кучето и бебето, отколку за возрасниот човек.

Всушност, кога жртвите биле подредени според емпатија, 30-годишниот човек завршил на последното место.

nauchnicite-dokazaa-lugjeto-gi-sakaat-kuchinjata-povekje-otkolku-shto-gi-sakaat-drugite-lugje-02.jpg

Возрасното куче добило помалку емпатија отколку бебето, па заклучокот е дека и годините играат улога, но сепак возрасното куче го победило возрасниот човек, па видовите играат улога.

„Испитаниците не ги гледаат своите кучиња како животни, туку повеќе како свои крзнени бебиња или членови на семејството заедно со децата, па затоа повеќе сочувствуваат со нив“, заклучија научниците.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Позитива на денот: Слепо куче има куче водич, кое му помага во животот (видео) Видео од слепо куче кое се симнува по скали со помош на своето куче водич станат...
Кога кучињата ќе пораснат, а уште се однесуваат како да се мали (фото) Кучињата растат многу брзо, но сепак секојдневно веројатно не забележувате голем...
11 нешта кои вашето куче не сака да му ги правите Ако сакате да бидете навистина најдобри пријатели со своето куче, тоа значи дека...

Спонзорирани линкови: