Патка со хендикеп научи да оди со помош на инвалидска количка
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Патка со хендикеп научи да оди со помош на инвалидска количка

Хумани луѓе ѝ овозможија на патката Мерлин да ги направи првите чекори со помош на специјално дизајнирана инвалидска количка.

patka-so-hendikep-nauchi-da-odi-so-pomosh-na-invalidska-kolichka-01.jpg

Патката Мерлин била родена со проблеми со левата нога и поради тоа не можела да се движи, но сега таа доби специјална протеза и научи да оди со нејзина помош.

Мерлин е згрижена од едно прифатилиште за животни во ноември 2018 година, но за жал не можела да оди поради проблемите од раѓање.

patka-so-hendikep-nauchi-da-odi-so-pomosh-na-invalidska-kolichka-03.jpg

Тие ангажирале компанија која специјално прилагодила инвалидска количка за неа, какви вообичаено се користат за мачки и кучиња.

patka-so-hendikep-nauchi-da-odi-so-pomosh-na-invalidska-kolichka-02.jpg

Сега патката Мерлин слободно се движи и е пресреќна.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

На кои важни животни лекции може да ве научи вашата мачка? Иако за мачките се зборува дека не сакаат никој друг освен себе, тоа не е вистин...
Слеп златен ретривер и неговата пријателка-водич го освојуваат Инстагр... Тешкотиите во животот не само што ве тестираат, туку и ви откриваат кои се вашит...
Мачка, која била исчезната 10 години, повторно е дома Алекс очајно ја барала својата мачка и лепела постери во 2009 година , но од неа...