Фото упатство + сите детали кои треба да ги знаете за капењето на вашето куче
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Правник 22-01-2021
Архитект 21-01-2021


Фото упатство + сите детали кои треба да ги знаете за капењето на вашето куче

Капењето направете го позитивно искуство за кучето, па нека биде забавно, а вие бидете трпеливи.

foto-upatstvo-site-detali-koi-treba-da-gi-znaete-za-kapenjeto-na-vasheto-kuche-01.jpg

Вашето куче сигурно сака ентузијастично да трча во парк и да се забавува, но потоа му треба добро капење.

Ако сè уште не знаете како да го сторите тоа правилно, еве неколку совети околу првото капење.

Мини упатство низ илустрации:

1. Првото капење нека биде колку што е можно побрзо за да му воспоставите рутина и тоа да му изгледа како нешто познато и нормално. Прво прошетајте го да потроши енергија и не го капете со полн стомак.

foto-upatstvo-site-detali-koi-treba-da-gi-znaete-za-kapenjeto-na-vasheto-kuche-02.jpg

2. Кучињата се бањаат од еднаш неделно до еднаш на 4 до 6 месеци. Ова зависи од расата, должината на влакната и начинот на живот, колку време кучето минува надвор во нечистотија и се поти. Сепак, не треба да го капете кучето пречесто за да не ги одмиете природните масла од неговата кожа и да предизвикaте иритација. Меѓу капењата одржувајте го чисто со четкање секој ден.

foto-upatstvo-site-detali-koi-treba-da-gi-znaete-za-kapenjeto-na-vasheto-kuche-03.jpg

3. Потребен ви е специјален шампон за кучиња, кој нема да му ги иритира очите, пешкири и кофа со вода.

foto-upatstvo-site-detali-koi-treba-da-gi-znaete-za-kapenjeto-na-vasheto-kuche-04.jpg

4. Капењето направете го позитивно искуство за кучето, па нека биде забавно, а вие бидете трпеливи. Користете позитивен тон на гласот, купете му гумени играчки и давајте му награди пред, за време на и по капењето.

foto-upatstvo-site-detali-koi-treba-da-gi-znaete-za-kapenjeto-na-vasheto-kuche-05.jpg

5. Капењето на вашето куче во кадата или мијалникот не е најдобра идеја, одлично би било да му купите корито соодветно за неговата големина.

foto-upatstvo-site-detali-koi-treba-da-gi-znaete-za-kapenjeto-na-vasheto-kuche-06.jpg

6. Тоалетот е лизгав и за вашето куче, па ставете гумена подлога во коритото за да не се лизне и да не се повреди.

foto-upatstvo-site-detali-koi-treba-da-gi-znaete-za-kapenjeto-na-vasheto-kuche-07.jpg

7. Користете умерено топла вода и навикнете го кучето да биде влажно така што полека ќе му сипувате. Никогаш не користете студена вода за да не му предизвикате шок, ниту претопла затоа што ќе му ја оштетите кожата.

foto-upatstvo-site-detali-koi-treba-da-gi-znaete-za-kapenjeto-na-vasheto-kuche-08.jpg

Уште 6 совети на следната страна...Би можело да ве интересира:

Фото на денот: Ново бебе во Скопје ЗОО „Денеска се роди првото бебе лемур оваа година и на шега го крстивме Младен“, ни...
25 фото докази дека на секое дете му е потребно милениче Иако многумина се скептици, сепак нема ништо поубаво од тоа кога ќе видите како ...
11 нешта кои вашето куче не сака да му ги правите Ако сакате да бидете навистина најдобри пријатели со своето куче, тоа значи дека...

Најчитани неделава