Топ 5 раси на кучиња за семејства со деца
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Forum Manager 29-09-2020
Продавач 28-09-2020


Топ 5 раси на кучиња за семејства со деца

Иако многу семејства се скептични за куче и мало дете во ист дом, сепак постојат раси на кучиња кои се идеални за растење со деца.

top-5-rasi-na-kuchinja-za-semejstva-so-deca-01.jpg

Дечињата многу често сакаат куче во домот, а родителите не дозволуваат од безбедносни причини, но всушност, кучињата се најголеми чувари на децата.

Независно на која возраст се децата, тие ќе научат многу од чувањето на куче – ќе се научат на одговорност, ќе имаат со кого да си играат и секогаш ќе бидат заштитувани од нивниот миленик.

Секако, важно е да ја одберете вистинската раса на куче, а има неколку кои се идеални за семејства со деца, иако секое од нив си има предности, но и недостатоци. 

Направете „пресметка“ и одберете ја најдобрата раса за во вашето семејство:

Златен ретривер

Предности:

 • Пријателски настроени кон луѓе и животни
 • Паметни
 • Лесни за дресирање

Недостатоци:

 • Бараат долги прошетки со активни игри
 • Не толку добри чувари
 • Голем раст

top-5-rasi-na-kuchinja-za-semejstva-so-deca-02.jpg

Њуфаундлендер

Предности:

 • Пријателски настроени
 • Паметни
 • Служат како дадилки
 • Лесни за дресирање

Недостатоци:

 • Долгото влакно го валка домот
 • Многу плунка

top-5-rasi-na-kuchinja-za-semejstva-so-deca-03.jpg

Лабрадор

Предности:

 • Екстремно паметни
 • Пријателски настроени
 • Сакаат игра
 • Лесни за дресура

Недостатоци:

 • Бараат долги прошетки и активност
 • Собираат сè и сешто од земја
 • Не поднесуваат осаменост

top-5-rasi-na-kuchinja-za-semejstva-so-deca-04.jpg

Германски овчар

Предности:

 • Паметни
 • Лесни за дресирање
 • Склони кон заштитување на деца

Недостатоци:

 • Не се идеални за почетници
 • Агресивни на други кучиња и непознати
 • Гласни

top-5-rasi-na-kuchinja-za-semejstva-so-deca-05.jpg

Боксер

Предности:

 • Добра природа и сакаат игра
 • Не бараат комплексна нега
 • Трпеливи и грижливи кон деца

Недостатоци:

 • Не поднесуваат осаменост
 • Бараат долги прошетки и активност
 • Имаат долг јазик и склони се кон лижење

top-5-rasi-na-kuchinja-za-semejstva-so-deca-06.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Кучиња кои правилата на сопствениците ги почитуваат на свој начин Сите миленици до одредена мера се истренирани, но понекогаш се доволно паметни з...
5 раси на кучиња идеални за семејства со дечиња Ветеринарите и познавачите на животни најмногу ги препорачуваат овие 5 раси на к...
11 нешта кои вашето куче не сака да му ги правите Ако сакате да бидете навистина најдобри пријатели со своето куче, тоа значи дека...

Најчитани неделава