Хумани доктори: Лав со рак на кожа примил терапија во болница за луѓе
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Forum Manager 29-09-2020
Продавач 28-09-2020


Хумани доктори: Лав со рак на кожа примил терапија во болница за луѓе

16-годишниот лав од Јужна Африка е тежок 258 килограми, но и покрај тоа 5 радиолози и еден онколог се одлучија да му помогнат.

humani-doktori-lav-so-rak-na-kozha-primil-terapija-vo-bolnica-za-lugje-01.jpg

Лав, тежок 258 килограми, бил внесен во болница и му била дадена радиотерапија.

16-годишниот лав од Јужна Африка боледува од рак на кожата, а немало соодветна установа за животни каде ќе го добие третманот.

humani-doktori-lav-so-rak-na-kozha-primil-terapija-vo-bolnica-za-lugje-02.png

Тој бил внесен во болницата за луѓе во несвесна состојба и му била врзана устата како мерка за безбедност. Инаку, лавот живеел во засолништето за животни „Lory Park“, а одговорните од таму велат дека им бил како дете и иако третманот бил скап се одлучиле да му помогнат.

humani-doktori-lav-so-rak-na-kozha-primil-terapija-vo-bolnica-za-lugje-03.jpg

Околу него биле ангажирани 5 радиолози и еден онколог. Овие хумани доктори велат дека поради љубовта кон животните се регистрирале и како установа за медицинска помош на животни, но дека кога лавот дошол организирале да нема луѓе пациенти во болницата.

humani-doktori-lav-so-rak-na-kozha-primil-terapija-vo-bolnica-za-lugje-05.jpg

Лавовите во природата во просек живеат околу 14 години, а во заробеништво околу 22, па се очекува третманот кој ќе трае еден месец да му ја подобри здравствената состојба на овој лав и да му го продолжи животниот век.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Судено им е да бидат заедно“ – Глуво момче вдомило глуво куче и го учи на знаковен јазик Денес сè повеќе луѓе сфаќаат колку е важно посвојувањето куче од засолниште. Нам...
5 раси на кучиња идеални за вашето дете Секое куче има свој карактер и потреби, без разлика на која раса и припаѓа. Деца...
5 знаци дека вашето куче навистина ве сака Веројатно сите се сеќавате на познатата лектира Доктор Офболи од Корнеј Чуковски...

Најчитани неделава