5 совети за дресура што треба да ги знае секој сопственик на куче


5 совети за дресура што треба да ги знае секој сопственик на куче

Ако сте нов сопственик на куче, кој верува дека вашето куче лесно ќе научи покорност, ќе се изненадите. Кучињата се како деца: тие не престануваат да учат.

5 soveti za dresura sto treba da gi znae sekoj sopstvenik na kuce 01

Ќе ви бидат потребни повеќе од неколку сесии за обука за да се зацврстат командите и да се добијат резултатите. Но не се откажувајте.

Ова се 5 совети за дресура што треба да ги знае секој сопственик на куче:

1. Создадете посебнo поле во домот за обука

Изберете место во вашиот дом или двор каде вашето куче ќе започне со обука. Ова треба да биде зона во која нема да има многу дистракции за вашето куче. Просторот треба да биде голем за вашето куче да се движи слободно.

2. Користете цврст, позитивен глас

Обуката заснована на награда во голема мерка е прифатена како најефикасен метод за дресура на животни. Ова значи дека треба да бидете цврсти и авторитативни, додека останувате позитивни и мирни (вашето куче треба да се чувствува безбедно).

Бидејќи кучињата не зборуваат човечки јазици, тонот на вашиот глас ќе ги комуницира вашите намери. Ако звучите луто или фрустрирано за време на тренингот, кучето обуката ќе ја поврзува со нешто негативно.

5 soveti za dresura sto treba da gi znae sekoj sopstvenik na kuce 02

3. Поставете време

Кучиња се кучиња, можат да останат фокусирани на некоја задача сè додека не им стане досадно. За максимална ефикасност, вежбајте со вашето куче од 5 до 15 минути. Ова е идеално времетраење на секоја тренинг сесија.

Повторете ги овие сесии неколку пати во текот на денот за да го потсетите вашето куче на старите лекции.

4. Започнете со најважните команди

Започнете со важните команди, како „долу“, за да го спречите да скока на посетителите и „дојди“, за да го спречите да трча на улица.

5 soveti za dresura sto treba da gi znae sekoj sopstvenik na kuce 03

5. Бидете трпеливи

Некои раси учат побрзо од другите, бидејќи се поинтелигентни. Другите лесно го губат фокусот во текот на тренингот. Бидете трпеливи и упорни. Наградувајте ги добро завршените работи и поправете ги грешките штом ќе се случат.

И не заборавајте да уживате со вашето куче.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Сопственик на куче што не може да оди му купи количка за да го носи на прошетки (видео) Меги имаа 11 години и нозете повеќе не ја држат за да шета, но нејзиниот прекрас...
Позитива на денот: Слепо куче има куче водич, кое му помага во животот (видео) Видео од слепо куче кое се симнува по скали со помош на своето куче водич станат...
Кога кучињата ќе пораснат, а уште се однесуваат како да се мали (фото) Кучињата растат многу брзо, но сепак секојдневно веројатно не забележувате голем...

Најчитани неделава