4 човечки постапки што ги збунуваат кучињата
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


4 човечки постапки што ги збунуваат кучињата

Кучињата се животни кои се најпослушни миленичиња и лесно се адаптираат на различни услови и околини.

4 covecki postapki sto gi zbunuvaat kucinjata 01

Можеби постојат некои начини на однесувања на кучињата што се необични за нас, но луѓето исто така можат да ги збунат кучињата.

Ако имате куче, знаете дека овие животни се верни и посветени. Тие нè следат и учествуваат во разни активности со нас, но сепак има некои сегменти од нашите животи кои им се несфатливи.

Ги оставаме сами

Мора да ви се случило вашиот четириножен пријател да не сака да ве пушти да одите на работа или да излезете и да сака да дојде со вас.

Тоа е затоа што кучињата се по природа животни кои функционираат во група и секојпат кога ќе заминете, тие мислат дека ги напуштате.

По некое време се навикнуваат на тоа дека ќе се вратите, но тоа не значи дека нема да го гледаат прозорецот цел ден, чекајќи ве.

Го менуваме изгледот и мирисот

Кога ќе се вратите дома вашето куче ја наведнува главата како да ве гледа за првпат во неговиот живот, или како нешто да не е во ред со вас. 

Oва може да се должи на новата облека што сте ја купиле или мирисите што сте ги собрале од ресторанот каде сте јаделе.

Кучињата препознаваат мириси и секоја промена во козметиката може да ги збуни.

4 covecki postapki sto gi zbunuvaat kucinjata 02

Сакаме да се гушкаме

Луѓето ги користат своите раце на сосема поинаков начин од тоа како кучињата ги користат предните нозе и шепи. Ние сакаме да се гушкаме за да покажеме љубов, а кучињата со предните шепи генерално фаќаат нешто за да покажат доминација.

Ова значи дека нашиот обид за прегрнување може да се смета како демонстрација на сила, барем на почетокот.

Не сакаме каснувања

Она што сметаме дека е агресија, како касање, е генерално нормално во светот на кучињата. Каснувањето е дел од играта и покажува интимност. Кучињата може да ги збуни кога нивниот сопственик бурно реагира, додека тие само сакаат да ја покажат својата љубов.

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

13 миленици кои одлично би се снашле во улога на човек (фото) Многумина велат дека домашните миленичиња многу си личат со сопственикот, или ба...
Позитива на денот: Слепо куче има куче водич, кое му помага во животот (видео) Видео од слепо куче кое се симнува по скали со помош на своето куче водич станат...
Кога животни ќе дојдат на неочекувана посета (фото) Животните имаат моќ да ви ја разнежнат душата, посебно кога ќе ви се појават во ...

Најчитани неделава