Шверц на слонова коска, ананас со петарди: Како луѓето ги убиваат слоновите?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Шверц на слонова коска, ананас со петарди: Како луѓето ги убиваат слоновите?

Трагедијата за бремената слоница која почина откако изеде ананас со петарди го згрози светот... Од јавање на слонови до уништување на нивните живеалишта, како им штетиме на овие прекрасни животни?

shverc-na-slonova-koska-ananas-so-petardi-kako-lugjeto-gi-ubivaat-slonovite-01.jpg

Веста дека бремена слоница во Керала, Индија, почина откако изеде ананас полн со петарди го згрози светот. Ананасот бил поставен од страна на фармери за да ги брка дивите животни.

Оваа трагедија треба да нѐ освести малку. Што сѐ прават погрешно луѓето?

shverc-na-slonova-koska-ananas-so-petardi-kako-lugjeto-gi-ubivaat-slonovite-19.jpg

Можеби кај нас немаме слонови, но сигурно многумина од нас биле на егзотична дестинација и таму јавале слон.

Зошто треба да се грижиме повеќе за нив?

Слоновите се прекрасни животни.

shverc-na-slonova-koska-ananas-so-petardi-kako-lugjeto-gi-ubivaat-slonovite-02.jpg

Тие се неверојатно социјални, често се во групи од 5, 6.

shverc-na-slonova-koska-ananas-so-petardi-kako-lugjeto-gi-ubivaat-slonovite-03.jpg

Во некои земји се важен културолошки симбол.

shverc-na-slonova-koska-ananas-so-petardi-kako-lugjeto-gi-ubivaat-slonovite-04.jpg

Како резултат на човечките активности тие се загрозен вид.

shverc-na-slonova-koska-ananas-so-petardi-kako-lugjeto-gi-ubivaat-slonovite-05.jpg

Начини на кои луѓето ги „убиваат“ и им наштетуваат слоновите:

Тие се мета на ловокрадците, кои заработуваат од продажба на слонова коска.

shverc-na-slonova-koska-ananas-so-petardi-kako-lugjeto-gi-ubivaat-slonovite-12.jpg

Уништување на нивните природни живеалишта со урбанизација или спремање терен за земјоделство во земји како Индија и Индонезија.

shverc-na-slonova-koska-ananas-so-petardi-kako-lugjeto-gi-ubivaat-slonovite-09.jpg

Држење во заробеништво.

shverc-na-slonova-koska-ananas-so-petardi-kako-lugjeto-gi-ubivaat-slonovite-11.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

11 начини на кои вашата мачка потајно ви кажува дека ве сака Иако не можат да зборуваат и понекогаш изгледаат како да не искажуваат емоции, м...
Бојата на крзното им го открива карактерот: 5 интересни факти за мачките Многу од нас, а особено оние кои ги имаат како домашни миленици, мислат дека зна...
7 митови за мачките во кои многумина залудно веруваат Мачките се чудесни, крзнени, мали животни со кои го делиме просторот за живеење....

Најчитани неделава