Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


11 вежби со кои ќе имате совршено тонирани нозе

Клучот на успехот е во тоа да применувате различни вежби кои ги ангажираат сите мускулни групи на нозете.

11-vezbi-so-koi-kje-imate-sovrsheno-tonirani-noze-01.jpg

Навистина е тешко да направите убави мускулести нозе со совршено тонирани листови. Но, неколку вежби ќе ви помогнат во тоа.

Повеќе нема да им завидувате на познатите на нивните извајани нозе:

Скокови со тегови

Ова е едноставна, но ефикасна вежба. Држете ги теговите на страна со една нога пред вас во полу клекната позиција, па со скок променете ги нозете.

11-vezbi-so-koi-kje-imate-sovrsheno-tonirani-noze-02.jpg

Дигање на прсти

Земете ги теговите во рацете, застанете исправено, па наизменично кревајте се на прсти и спуштајте се. Телото нека ви се движи право, без да се виткате напред или назад.

11-vezbi-so-koi-kje-imate-sovrsheno-tonirani-noze-03.jpg

Трчање по скали

Ова е активност која можете да ја правите секогаш и секаде. Трчајте 10-15 минути неколку пати во седмицата и брзо ќе забележите разлика.

11-vezbi-so-koi-kje-imate-sovrsheno-tonirani-noze-04.jpg

„Пиштол“ чучњеви

Рацете држете ги во линија со рамениците и паралелно со подот. Подигнете ја едната нога и чучнете надолу колку што можете да издржите. Паузирајте, станете и променете ги нозете.

11-vezbi-so-koi-kje-imate-sovrsheno-tonirani-noze-05.jpg

Растегнување со клекнување

Држете ги теговите на страна од вашето тело и истапете напред. Предната нога нека ви биде под агол од 90 степени. Добро растегнете се, па променете ги нозете.

11-vezbi-so-koi-kje-imate-sovrsheno-tonirani-noze-06.jpg

Чучњеви со тег

Оваа вежба активира неколку мускулни групи. Држете го тегот веднаш до вашите гради и клекнете колку што можете пониско. Паузирајте, исправете се и повторете.

11-vezbi-so-koi-kje-imate-sovrsheno-tonirani-noze-07.jpg

Уште 5 вежби на следната страна...Би можело да ве интересира:

„Една недела ги правев интензивните вежби на Меган Фокс – што ми се допадна, а што не?“ „Ова е мошне ефективен начин на вежбање и лесно може да се вклопи во густиот рас...
7 чести грешки во теретана поради кои не гледате резултати (и го зголемувате ризикот од повреди) Ако не ги поставите рацете правилно кога правите склекови, не само што нема да з...
8 чести грешки на кои треба да обрнете внимание кога правите чучнувања за да ги избегнете повредите Го искривувате грбот, не клекнувате доволно, ги кревате петите – сигурно правите...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg