Ефективни трикови кои ќе ви помогнат да се држите до планот и да не прескокнете тренинг


Ефективни трикови кои ќе ви помогнат да се држите до планот и да не прескокнете тренинг

Во одреден период, посебно кога ќе затопли, сите решаваме да го подготвуваме телото за лето.

efektivni-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-drzhite-do-planot-i-da-ne-preskoknete-trening-01.jpg

Правиме планови за вежбање, почнуваме нови диети и си ветуваме многу работи, но колку од нив ги исполнуваме?

Многу често се случува сите овие да се празни ветувања и после краток период да се откажеме од планот.

Кога станува збор за здравјето никој не треба да се откажува, па за да ве држи подолго мотивацијата, искористете неколку трикови:

Поставете си реални цели

Пред да започнете со рутината, размислете на вашите цели. Неопходно е да сфатите што сакате да постигнете, но нека биде нешто достижно.

efektivni-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-drzhite-do-planot-i-da-ne-preskoknete-trening-02.jpg

Почнете со малку

Колку е поамбициозна и поголема одеднаш целта, толку се поголеми шансите да се откажете.

Почнете чекор по чекор и не се форсирајте уште од почетокот. Почнете со поедноставни вежби и со пократко траење на тренинзите, па постепено зголемувајте.

efektivni-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-drzhite-do-planot-i-da-ne-preskoknete-trening-03.jpg

Најдете вежби во кои ќе уживате

По вежбањето, телото испушта ендорфин, хормон на среќа или добро чувство.

Но, ако после секој тренинг се чувствувате истоштено и немате волја за ништо, тогаш треба да ја најдете физичката активност која ќе прави да уживате и да се чувствувате исполнето по вежбањето.

efektivni-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-drzhite-do-planot-i-da-ne-preskoknete-trening-04.jpg

Водете дневник

Според истражувањата се препорачува да ги забележувате вашите резултати од вежбањето и губењето тежина за да ви бидат повидливи резултатите.

efektivni-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-drzhite-do-planot-i-da-ne-preskoknete-trening-05.jpg

Пребродете ја третата недела

Според истражувањата, луѓето најчесто се откажуваат од плановите кои ги прават и целите кои ги имаат, околу третата недела.

Запомнете го ова и следниот пат кога ќе сакате да прескокнете тренинг во овој период, останете си на ветувањето и натерајте се да отидете.

Преживејте ги првите 3 недели и потоа ќе биде многу полесно.

efektivni-trikovi-koi-kje-vi-pomognat-da-se-drzhite-do-planot-i-da-ne-preskoknete-trening-06.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Ефективни начини како да се ослободите од болките во вратот по напорен ден Неправилното седење пред компјутер, лошото спиење и долгото време поминато на те...
Ефективни вежби кои жените над 40-та треба редовно да ги практикуваат Доколку во текот на младоста не сте биле активни, тоа може да ви се „удри од гла...
Трикови за оние кои мразат класично вежбање, а сакаат да се одржуваат во форма Во време кога теретаните се многу популарни и во нив може да се сретнат и вежбач...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg