8 вежби за целото тело за кои ви треба само обична крпа
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


8 вежби за целото тело за кои ви треба само обична крпа

Само затоа што не можеме (или не сакаме) да одиме во теретана, не значи дека треба да ја запоставиме физичката активност.

osum-vezhbi-za-celoto-telo-za-koi-vi-treba-samo-obichna-krpa-01.jpg

Можеби дома немате никаква опрема за вежбање, но ова не е изговор – постојат безброј вежби со кои ќе го активирате целото тело, а за кои не ви треба никаква опрема.

А, постојат и вежби за кои ви е доволно само нешто што веќе го имате во домот како, на пример, крпа.

Осумте вежби во продолжение ќе ви помогнат да ги зајакнете скоро сите мускулни групи во телото, а за да ги изведете ви треба само најобична крпа:

Вежба за бицепси

Фатете ја крпата од двете страни и на средината нагазнете ја со едното стапало. Потоа, додека туркате со ногата надолу, кревајте ги рацете – како да кревате тегови. Направете 10-тина повторувања со двете нозе.

osum-vezhbi-za-celoto-telo-za-koi-vi-treba-samo-obichna-krpa-02.jpg

Вежба за трицепси

Со десната рака фатете го едниот крај на крпата зад главата, а со левата фатете го другиот крај зад задникот. Потоа движете ја крпата горе-долу – нагоре влечете со десната рака и исправете ја целосно, а надолу влечете со левата и повторно исправете ја целосно. После неколку повторувања, сменете ги рацете и повторете ја вежбата.

osum-vezhbi-za-celoto-telo-za-koi-vi-treba-samo-obichna-krpa-03.jpg

Вежба за листови

Седнете на подот и испружете ги нозете напред, малку раширени. Фатете ја крпата од двете страни, а средниот дел ставете го под едното стапало. Исправете ги грбот и рацете и почнете да се навалувате кон назад сè додека не почувствувате затегнување во областа на листот. Задржете неколку секунди, па повторете со другата нога.

osum-vezhbi-za-celoto-telo-za-koi-vi-treba-samo-obichna-krpa-04.jpg

Вежба за половина

Фатете ја крпата со двете раце и кренете ја над главата. И рацете и нозете треба да бидат во линија со колковите. Свртете го горниот дел од телото кон едната страна без да ги движете нозете, а потоа свртете се на другата страна. Повторете 10-тина пати.

osum-vezhbi-za-celoto-telo-za-koi-vi-treba-samo-obichna-krpa-05.jpg

Уште четири вежби на следната страница...Би можело да ве интересира:

Фото докази дека не мора да држите диети за да бидете згодни Вредностите кои ги покажува вагата, понекогаш не се никако поврзани со резултати...
Вежби за рамен стомак и тенка половина кои може да ги правите без да станете од столче За да го донесете телото во одлична форма пред летото, треба да се потрудите око...
Вежби кои може да ги правите со детето за да се вратите во форма по породувањето Мајките со мали бебиња немаат многу време за одење во теретана и враќање на тело...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg