Откако дадов отказ, магично платите на колегите се покачија, а мене ми викаа: „Тоа е Македонија, што повеќе сакаш?“

Да се разбереме. Работиш за да заработиш. Работиш дополнително за викенд бидејќи платата не ти стасува. Бркаш таргети за бонуси. Сè, заради тоа што не си препознаен. И бум, оддеднаш даваш отказ и сите се чудат – „А зошто си одиш, па супер соработуваме, навремени сме со исплата, имаш флексибилно време. Тоа е Македонија, што повеќе да понудиме?”Да, но мојата плата не соодветствува со она што го работам.

otkako-dadov-otkaz-magichno-platite-na-kolegite-se-pokachija-a-mene-mi-vikaa-toa-e-makedonija-shto-povekje-sakash-01.jpg

Потпишав договор каде што си пишува кои се моите работни задачи, а на тоа добив и дополнителна позиција која требаше да ја пополнам бидејќи немаше кој друг. Нормално, тоа треба да е на моја драга волја, мотивација за прогрес, но не и за пари.

И сега си одам.

Не сум тип на човек како моите колешки кои ќе раскажуваат и „кодошат” наоколку зошто си одат. Напротив, тивко си ги собрав работите и си заминав.

Кажав што имам таму каде што требаше.

Помина една недела и веќе добив порака од мојата колешка: „Ех најде кога да си одиш, денес ни ги покачија платите заради инфлацијата”.

Не велам дека не ми падна тешко, но си реков на себе - „Дали требаше да заминам за сите да добијат покачување?"

Новиот кандидат ќе побара сè што сака, а работодавецот ќе се согласи на сè – бидејќи местото кое го нуди е сè уште празно, а работата треба да оди напред.

dadov-otkaz-i-magicno-platite-na-moite-kolegi-se-pokacija-01.jpg

Ќе се побара некој млад, без многу приватни обврски, па ќе може да работи и во слободно време. Македонче, да искористи колку може повеќе.

Па, од друга страна си мислам, дали мора да има инфлација за да се покачат платите? Зошто да се мери платата само по средината каде што се живее?

Зошто, едноставно, да не се даде поголема плата на секој еден, па работникот да има за да тргне на страна, а не да брои уште колку дена има до следна плата и што да НЕ купи за да остане некој денар до крај на месец.  

Зошто да се губат работници кога тие се срцето на компанијата? Без нив, бизнисот трпи.

Секако, загубата тешко се покрива, особено зошто на тоа место утре ќе дојде нов, неискусен за кој ќе изгубиш повеќе време да го обучиш, отколку стариот да го платиш.

На крајот од денот, јас си одам со крената глава и со многу искуство на грб. Моето име и работа ќе биде признаено на некое друго место и под други услови.

Лекцијата е научена. 

Содржината и ставовите изразени во авторските текстови и колумни претставуваат лични ставови на авторот и не мора нужно да ги одразуваат ставовите на редакцијата на порталот CRNOBELO.com

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

М. У. Т. | Црнобело

фото: freepik.com

Би можело да ве интересира:

„Дадов отказ за да ја работам работата од соништата и сега немам за сметки - дали сум лоша мајка?“ „Мене мојата работа ми ја грее душата, но имаме деца, кредит за стан, одговорнос...
Луѓе ја споделуваат мрачната страна на нивната кариера: „Го истражувам ракот кај деца – гледам многу... „Работам во зоолошка градина. Дали некогаш сте помирисале урина на лав? Сигурно ...
Секс и врска со колега од работа – Кои се позитивните, а кои негативните страни? Еден ден, ако останете со скршено срце, тоа не смее да влијае врз вашето работењ...
„Кај најде баш сега да бараш слободен ден?“ – во Македонија се плашиме да го побараме тоа што ни сле... „Треба да одам на преглед утре, а утре е работен ден. Чекам термин за преглед ве...
Пред да напуштите „сигурна работа и плата“ размислете за неколку важни работи Дали давате отказ свесно и пресметано? Дали имате заштеда на страна додека најде...
„Завршив Филозофски факултет во Скопје, сите беа против, денес не работам по струка – дали се каам?“ Вечната дилема на секој човек. Дали избрав вистинска професија и дали цел живот ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg