Три прашања што ќе ви откријат: Дали ви треба промена во сексуалниот живот?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Software Engineer 13-03-2018
Elektricari 22-03-2018
Оператор 22-03-2018


Три прашања што ќе ви откријат: Дали ви треба промена во сексуалниот живот?

Ова не е тест, не постојат точни и погрешни одговори.

tri-prashanja-shto-kje-vi-otkrijat-koi-ste-vie-seksualno-001.jpg

Прашањата се наменски направени за да го поттикнат вашето размислување за да одлучите каков тип на секс сакате.

Нашата култура, минато, пријатели, семејство се само дел од влијанијата во креирањето на нашите „правила“ во креветот, кои не спречуваат да имаме задоволувачки сексуален живот.

Вистината е дека добриот секс се сведува на слушање на себеси и сопственото тело.

Откако ќе ги одговорите овие прашање, направете пауза и донесете одлука околу тоа што сакате да продолжите да правите, а што сакате да промените во вашиот сексуален живот.

За време на сексот, колку се фокусирате на тоа што партнерот можеби мисли за вас?

Ако вашиот одговор е „никогаш“, тогаш одлично. Но, многу од нас се грижат за време на сексот – дали на мојот партнер му се допаѓа ова, дали ме сака, дали ми изгледа добро телото во оваа поза? Судењето на себеси за време на сексот речиси секогаш го попречува задоволството.

Во вакви ситуации најдобро е неколку пати да вдишете длабоко низ нос, бавно да издишувате низ уста и да ја ставите вашата дланка врз срцето. На овој начин си давате љубов сами на себе, па обидете се да ги зачувате тие топли чувствува и да уживате со партнерот.

Зошто го правите тоа што го правите?

Многу луѓе завршуваат со сексуални проблеми поради прифатените правила околу сексот, како на пример: „Мажите не сакаат да даваат орален секс“, „Ако не сврши, значи не уживал“, „Нема шанси да прифатам секс во тројка“.

Строгите правила за сексот може да наштетат на вашата врска и да бидете заглавени во тоа како вашето искуство треба да биде, наместо да искусите какво би можело да биде.

Малку омекнете ги вашите сфаќања и видете што ќе се случи со вашиот сексуален живот. Можеби не да направите тројка, но барем да фантазирате со партнерот за тоа.

Дали имате сексуална личност?

„Јас во сексот ќе пробам сè - еднаш“, е фамозен цитат на Саманта од серијата „Сексот и градот“.

Многу жени имаат сексуална личност  која ги етикетира на некој начин. Дали можеби сте тип кој постојано избегнува интимност или пак тип кој постојано привлекува партнери? И најважното, дали тоа ве спречува да бидете присутни во моментот и да правите чесни избори?

Ако да, тогаш паузирајте. Сега размислете како би било да се покажете вистинската вие. Може да ви изгледа тешко и ризично, но за одличен секс често е потребен скок на вербата.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

30 правила благодарение на кои ќе имате фантастичен секс после 30-тата Сите мислат дека до 30-тата знаат апсолутно сè што може да се знае на тема секс ...
5 машки заблуди за сексот, кои ги иритираат жените Тој се труди, а таа не приговара, бидејќи ѝ е непријатно. Вака може да опишат бр...
9 секс навики кои секоја жена треба да ги усвои во 20-ите Досега сте слушнале толку многу секс совети, што веќе не знаете во што да верува...

Најчитани неделава