Најголемите причини зошто луѓето се плашат да се вљубат
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Најголемите причини зошто луѓето се плашат да се вљубат

Многумина од нас се плашат да се вљубат поради најразлични причини, а тој страв се манифестира на многу начини. Голем дел веруваме дека на тој начин се поштедуваме себе од повредување.

najgolemite-prichini-zoshto-lugjeto-se-plashat-da-se-vljubat-01.jpg

Нашиот систем на одбрана од емоции ни дава илузија на сигурност, но желбата некогаш во иднина да се споиме со некого останува и понатаму во нас.

Па тогаш, што е она што прави да се плашиме од љубовта? Што нè спречува да ја имаме љубовта што сакаме да ја имаме?

1. Вистинската љубов нè прави кршливи

Новата љубов е нова територија и затоа и ни создава природен страв од непознатото. Со тоа што си дозволуваме да се вљубиме, веќе ризикуваме. Вложуваме доверба во личност која не ја познаваме доволно.

Некогаш тоа оди како што треба, но често се случува и тие да ја изневерат нашата доверба. Поради тоа, мислиме дека колку повеќе се грижиме и даваме внимание, толку повеќе сме подложни на повреди.

najgolemite-prichini-zoshto-lugjeto-se-plashat-da-se-vljubat-02.jpg

2. Новата љубов е под влијание на минатитие

Кога почнуваме нова врска, често не сме ни свесни за влијанието што врз неа ќе го имаат претходните. Она што нè повредувало во минатото влијае како ги перцепираме новите нешта, во процесот на зближување со новиот партнер.

Поради тоа, луѓето тешко се отвораат кон новиот партнер, особено во емоционален аспект, бидејќи не сакаат да бидат повредени како што претходно биле.

3. Уживањето преминува во болка

Кога завршува врската, сите убави спомени наеднаш стануваат болни и можат да го уништат емоционалното битие на личноста. Поради тоа, некои личности одбираат да се оградат од љубовта и да се поштедат повторно од таквата болка.

najgolemite-prichini-zoshto-lugjeto-se-plashat-da-se-vljubat-03.jpg

4. Љубовта е нееднаква

Многу луѓе одбиле да се сретнат со некого што е многу заинтересиран за нив, а тие не се, само за да не го повредат на начин што и самите некогаш биле повредени. Љубовта вклучува многу нијанси на боите, не е идеално балансирана и едниот секогаш ќе дава барем една ронка повеќе од другиот.

Грижата околу ова прашање може да ве спречи во надминување на истото и давање шанса на личност која вреди да биде во вашиот живот.

5. Љубовта носи егзистенцијални грижи

За долгите врски се очекува да завршат со брак и создавање семејство. Но, партнерите не се секогаш спремни за тоа, ниту емотивно, ниту финансиски.

Секако, може да се најдат илјадници причини зошто некоја врска треба да прекине или воопшто да не започне, а во тие моменти ретко кој разионално размислува за реални и практични решенија. Врските се преполни со предизвици и притисоци, а стравовите се за да бидат споделени со другиот.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто сме зависни од нездрави врски? Секој од нас имал барем една нездрава врска во својот живот. Прашањето е, зошто ...
„Се гледав со манипулатор, тоа беше најужасното искуство во мојот живо... Постојат приказни за онлајн-запознавања кои се еднакви на бајка, но ги има и они...
Таа нема да те збунува, да те плаши, да ти поставува животни прашања -... Понекогаш си мислам како бев премногу комплицирана за твојот живот. Имав многу и...