Секс пози од кои можете да завршите во брза помош
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 19-02-2020


Секс пози од кои можете да завршите во брза помош

Сексот е забавен, но може да биде и опасен.

koi-se-najopasnite-seks-pozi-01.jpg

На многумина им се случило да се повредат за време на секс, а интересно е што неретко не е виновна позата, туку самата ситуација. Ако, на пример, имате секс на ризично место, возбудата и напнатоста можат да предизвикаат незгоди.

Тим лекари од Велика Британија направиле истражување и откриле кои се најопасните секс пози. Листата е направена според бројот на повреди на пенисот предизвикани од позата. 

Ако сакате да експериментирате, бидете внимателни со следниве пози:

Кучешка

Проблемот кај оваа поза е тоа што мажот го контролира темпото, па ако пенетрира нагло, може да ја повреди вагината.

Според истражувањето, дури 41% од повредите на пенисот настануваат поради оваа поза. Интересно е што фрактурата на пенисот најчесто настанувала поради „промашување“.

koi-se-najopasnite-seks-pozi-02.jpg

Каубојка

Во оваа поза пенисот и вагината се во иста положба како и во кучешката, па ризикот е колку-толку ист.

Разликата е што овојпат жените го контролираат движењето, па доколку го „промашат“ партнерот, лесно можат да го повредат.

koi-se-najopasnite-seks-pozi-03.jpg

Стоечки секс

Оваа поза не бара многу експериментирање, но ако не сте еластични и не сте во добра физичка форма, можат да настанат проблеми.

Во овој случај фрактурите на пенисот се ретка појава, но често се случува партнерите да паднат и да се повредат. Покрај тоа, ако сексот трае подолго, веројатно ќе завршите со воспалени мускули.

koi-se-najopasnite-seks-pozi-04.jpg

Орален секс

Од оваа поза најчесто страдаат жените. Наводно, едно истражување покажало дека 9% од испитаниците добиле конјунктивитис откако партнерот им ејакулирал во окото.

koi-se-najopasnite-seks-pozi-05.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Секс позата „орел“ носи најголема возбуда во спалната соба - како изгледа? Со мала варијација од мисионерската секс поза ја добивате позата „орел“. Не...
Денот по утрото се познава: 5 секс пози за утрински секс за викенд (18+) Велат дека денот по утрото се познава. А, сигурни сме дека нема подобар почеток ...
Ако ја сакаш, не ја уништувај Сакам да се присетиш како изгледаше таа првиот пат кога ја здогледа… Ти доaѓа ли...