Што ја зацврстува ерекцијата, а што може да ја „убие“?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Account Manager 28-02-2020
Менаџер 28-02-2020


Што ја зацврстува ерекцијата, а што може да ја „убие“?

Според науката, постојат неколку видови ерекција, а на секој од нив влијаат фактори како храна, мастурбација, стрес и слично.

shto-ja-zacvrstuva-erekcijata-a-shto-mozhe-da-ja-ubie-01.jpg

Постојат три вида ерекција – рефлексна, која настанува со физички контакт, психосоматска, која настанува со аудиовизуелни стимулации и таканаречена ноќна ерекција.

Наводно, јачината на стимулот влијае врз цврстината на ерекцијата, но и на должината на пенисот. Пенисот е најдолг после орална стимулација, а се издолжува за околу 0,3 сантиметри.

Важно е да се наспомене дека кај 70% од мажите пенисот во ерекција е искривен. Па, доколку спаѓате овде, нема потреба за грижа.

Најчесто пенисот е искривен кон левата страна, и почесто кон горе. Искривеноста не е никаков проблем, сè додека не предизвикува болка.

shto-ja-zacvrstuva-erekcijata-a-shto-mozhe-da-ja-ubie-02.jpg

За време на ерекција, должината на пенисот се зголемува за околу 3 сантиметри. Кај некои мажи може да се зголеми и за 5 и повеќе сантиметри.

Нормално е да сакате да знаете што всушност влијае врз вашата ерекција, зошто понекогаш не можете да ја постигнете, но и што е она што ја зацврстува.

Влијанието на кондомите

Кондомите можат да имаат влијание врз ерекцијата, но тоа не е причина да ги избегнувате.

Важно е да најдете кондом со големина што ви одговара, а потоа неговото користење ќе ви стане навика.

Експертите напоменуваат дека во повеќето случаи, проблемот со ерекцијата не е поради кондомот, туку поради нешто друго како воспаление на простата или слаба циркулација.

shto-ja-zacvrstuva-erekcijata-a-shto-mozhe-da-ja-ubie-04.jpg

Мастурбација

Ако мажот немал секс и не мастурбирал неколку денови, ова ќе се одрази на ерекцијата. Во овој случај, ерекцијата е цврста, а пенисот може да изгледа дури и поголем.

Причината за ова е зголемениот доток на крв во органот.

Цигари

Цигарите се штетни за сите органи, вклучувајќи ги и половите.

Никотинот може да има лошо влијание врз циркулацијата на крвта, која пак е клучна за цврста ерекција.

shto-ja-zacvrstuva-erekcijata-a-shto-mozhe-da-ja-ubie-05.jpg

Повеќе месо, „помека“ ерекција

Едно истражување покажало дека јадењето премногу месо има лошо влијание врз ерекцијата.

Па доколку сте забележале проблем, пробајте да консумирате повеќе овошје и зеленчук.

shto-ja-zacvrstuva-erekcijata-a-shto-mozhe-da-ja-ubie-03.jpg

Колку ерекции на ден е нормално?

Машките и женските гениталии се „изградени“ на различен начин, а поради ова се разликува и сексуалната желба кај двата пола.

Во просек, мажите имаат околу 11 ерекции во текот на денот и околу 9 за време на спиење.

Според некои пресметки, во текот на животот мажите ејакулираат по околу 7.200 пати.

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Како ми стои?“, „Ништо не ми е“ - Работи што мажите ги мразат кај жените Кога зборуваме за животот на младите брачни парови, има многу работи во кои тие ...
10 Начини да му помогнете при проблем со ерекцијата Романтично галење, бакнежи, прегратки...сѐ оди според планот, но одеднаш сфаќат...
9 тајни за мажите кои секоја жена треба да ги знае Мажите не сакаат премногу зборување за проблемите, туку најчесто веднаш се посве...

Најчитани неделава