Не веруваат во бајки: Зошто сѐ повеќе луѓе избираат да бидат сингл?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Не веруваат во бајки: Зошто сѐ повеќе луѓе избираат да бидат сингл?

Работите се сосема поинакви од порано. Кои се топ причините зошто младите одлучуваат да останат сингл?

ne-veruvaat-vo-bajki-zoshto-s-povekje-lugje-izbiraat-da-bidat-singl-01.jpg

Голем дел од младите луѓе одлучуваат да бидат сингл.

Според истражување на центарот во Вашингтон, 25% од луѓето родени меѓу 1984 и 2003 година најверојатно нема да стапат во брак сѐ до 40-тата, односно 50-тата година во животот.

Како причини се наведуваат: неможноста да пронајдат соодветен партнер, недостигот од финансиска сигурност и неподготвеноста за сериозно обврзување кон некој.

Причините поради кои сѐ повеќе млади луѓе одлучуваат да бидат сингл:

Социјалните мрежи и апликациите за состанување им дозволуваат контакти, забава и емоции, без лични средби.

ne-veruvaat-vo-bajki-zoshto-s-povekje-lugje-izbiraat-da-bidat-singl-04.jpg

Сѐ помалку веруваат во бајки и пред себе немаат соодветен пример за вистински среќно семејство за да им се роди желбата да изградат такво.

ne-veruvaat-vo-bajki-zoshto-s-povekje-lugje-izbiraat-da-bidat-singl-05.jpg

Осаменоста ја зголемува продуктивноста и ја буди креативноста, па ориентирани се на кариерата.

ne-veruvaat-vo-bajki-zoshto-s-povekje-lugje-izbiraat-da-bidat-singl-06.jpg

Во последно време да се биде сингл не се гледа како некаква казна, туку како храброст.

ne-veruvaat-vo-bajki-zoshto-s-povekje-lugje-izbiraat-da-bidat-singl-03.jpg

Младите луѓе сѐ побавно созреваат, за разлика од порано.

ne-veruvaat-vo-bajki-zoshto-s-povekje-lugje-izbiraat-da-bidat-singl-07.jpg

Немаат притисок дека мора да стапат во брак до одредена возраст и срушени се стереотипите.

ne-veruvaat-vo-bajki-zoshto-s-povekje-lugje-izbiraat-da-bidat-singl-02.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најчестите типови на мажи кои се сингл и после 30-тата Кога сте во 20-тите, речиси сите се сингл и ова не е ништо необично. Но после 25...
4 причини зошто некои луѓе плачат за време на секс Доколку плачете без тага, туку само поради интензивни емоции е во ред, но доколк...
Остани сингл сè додека не сретнеш некој кој прави сè да изгледа лесно Еден ден ќе запознаеш некој кој ќе направи да ја гледаш љубовта во поинакво свет...

Спонзорирани линкови: