Жените кои често не можат да доживеат оргазам треба да знаат 9 работи


Жените кои често не можат да доживеат оргазам треба да знаат 9 работи

Најчестата грешка на жените е што се концентрираат на доживувањето на оргазам, а не на забавувањето при сексот.

zhenite-koi-chesto-ne-mozhat-da-dozhiveat-orgazam-treba-da-znaat-9-raboti-01.jpg

Постојат лоши денови и ноќи кога едноставно не можете да постигнете оргазам. Огромен е процентот на жени кои се соочуваат со тоа многу често. Дефинитивно, не сте единствените...

Работи кои треба да ги запомнат жените коишто не можат секогаш да доживеат оргазам:

- Некои жени можат да постигнат оргазам кога мастурбираат, но не и кога се со партнерот.

- На оргазмот влијаат многу фактори и тоа психолошки, физички, емоционални и во поголемиот дел од случаите проблемот може да биде елиминиран.

- Најчестата грешка на жените е што се концентрираат на доживувањето на оргазам, а не на забавувањето при сексот.

zhenite-koi-chesto-ne-mozhat-da-dozhiveat-orgazam-treba-da-znaat-9-raboti-03.jpg

- Сексот може да биде добар и без оргазам и да ви донесе уживање, но и здравствени придобивки.

- Дури 67% од жените признаваат дека глумат оргазам за да не ги повредат чувствата на партнерот, а всушност со тоа прават само лошо и тој не е свесен за ситуацијата.

- Комуникацијата со партнерот е клучна за решавање на проблемот, па мора да го водите партнерот за тоа што сакате, а што не во сексот и да му давате детални упатства.

- Често проблемот лежи во тоа што партнерот има погрешна идеја за тоа што сака жената, затоа што и претходната партнерка можеби глумела оргазам и не му посочила каде греши.

zhenite-koi-chesto-ne-mozhat-da-dozhiveat-orgazam-treba-da-znaat-9-raboti-02.jpg

- Понекогаш намаленото либидо може да е резултат на земање на одредени лекарства и во таков случај треба да се консултирате со доктор.

- Треба да го „земете“ оргазмот во вашите раце, односно да не чекате да се случи самиот од себе, тоа е на некој начин вештина и треба да тестирате, да вежбате и да сфатите како функционира, но како што е нагласено погоре, да не се фокусирате исклучиво на тоа за време на сексот. 

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

„Како ми стои?“, „Ништо не ми е“ - Работи што мажите ги мразат кај жените Кога зборуваме за животот на младите брачни парови, има многу работи во кои тие ...
14 работи кои ги прават жените што се добри во кревет Дали партнерот со вас го има најдобриот секс во животот? Кои карактеристики ве п...
6 однесувања на жените кои мажите ги мразат (и ги вадат од такт) Постојат одредени однесувања на жените кои мажите ги вадат од такт. Вашиот партн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg