Дали сте слушнале за „ванила секс“ и што подразбира терминот во однос на интимниот живот?


Дали сте слушнале за „ванила секс“ и што подразбира терминот во однос на интимниот живот?

Не, секако дека не станува збор за сексуален однос кој вклучува ванила на каков било начин во самиот чин. Под поимот „ванила“ секс се подразбира интимен однос кој воопшто не излегува од границите на типичниот шаблон на „нормално“ сексуално однесување.

Dali-ste-slusnale-za-vanila-sex-01.jpg

Поимот „ванила секс“ во модерната поп култура најчесто се изедначува со невозбудлив, по малку здодевен и неинвентивен сексуален однос. Но, дали автоматски станува збор за лош секс?

Класичната мисионерска поза е она што прво има паѓа на памет на луѓето кога ќе го слушнат овој поим.

Сексуалниот чин кој се одвива во целосен мрак и само со еден партнер исто така се поврзува со „ванила“ сексот.

Но, за разлика од односот кој вклучува повеќе егзибиционизам, „ванила“ сексот не ги истражува и проширува границите на удобноста и се задржува во она што на партнерите им е познато и на некој начин комфорно.

„Ванила“ сексот е исто така израз за сè што се смета за стереотипно или „нормално“ во даден временски период и општество.

Значи, доколку немате фиока полна со секси играчки во вашата спална соба, ниту пак уживате во различни сексуални игри или не сте обожаватели на менување различни положби за време на сексот, слободно може да се сметате за „ванила“ приврзаник.

Иако голем дел од мислењата поврзани со овој термин се негативни, односно тврдат дека ваквиот тип на секс е досаден и не носи никаква возбуда и страст, сепак, на крајот од денот, најбитно е задоволството, она што ви одговара вам и на партнерот и она што ве исполнува и ве прави среќни.

Прочитајте и: Што ако ве „обвинуваат“ за ванила секс? 9 предности на мисионерската поза за жените

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Секс позата „орел“ носи најголема возбуда во спалната соба - како изгледа? Со мала варијација од мисионерската секс поза ја добивате позата „орел“. Не...
5 пози за оние кои се многу мрзеливи, но сепак сакаат секс (18+) Од секс позата „љубовна прегратка“ до позата „лажичка“, кои секс пози се совршен...
8 секс игри за кога ви е здодевно дома (18+) Од игра на контрола до ден за голотија, идеи како да ја вратите изгубената сексу...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg