Причини поради кои партнерот може да избегнува секс, а не се поврзани со неверство (18+)


Причини поради кои партнерот може да избегнува секс, а не се поврзани со неверство (18+)

Во ред, најчесто кога партнерот избегнува секс, првата помисла е: Ме изневерува или има друга. Додека ова тврдење во некои случаи може да биде точно, не мора да значи дека е така. Во основа постојат повеќе прични зошто вашиот партнер не е заинтересиран и избегнува секс.

Pricini-poradi-koi-partnerot-moze-da-izbegnuva-seks-a-ne-se-povrzani-so-neverstvo-01.jpg

Да, јасно е дека интимата е неопходна за здрава врска, но тоа не значи дека треба веднаш да се избрзува со заклучоци и да го обвинувате партнерот. Ниту пак да се обвинувате себеси.

Во продолжение погледнете неколку можни причини зошто немате редовен секс или забележувате незаинтересираност кај партнерот.

Недостаток на комуникација

Сексот не е само чин на задоволство. Потребна ви е интимност на повисоко ниво. Да, ако не сте заинтересирани за тоа низ што поминува и со што се соочува сопругот, може да изгледате смешно кога се обидувате да имате секс.

Разговарајте со партнерот, дознајте што го мачи, дали е под стрес. Секако ако има потреба може да консултирате и стручно лице.

Не е забавно повеќе

Да, ова навистина е тешко. Понекогаш може да ви се чини дека вашиот партнер ве избегнува затоа што сте му здодеале. Некогаш мислите дека треба да ставите крај затоа што згаснал жарот, но за добра врска се потребни двајца. Бидете трпеливи со партнерот, само заедно можете да ги пребродите проблемите.

Стрес

Можеби вашиот партнер е постојано под стрес, па не се чуствува комотно. Можеби не е ваша вина тоа што партнерот е под стрес, но во такви мигови, сексот воопшто и не му е на памет.

Обидете се да му помогнете да се опушти. Некогаш е доволна само силна прегратка за да знае дека не е сам.

stres.jpg

Здравствени проблеми

Понекогаш недостатокот на желба за секс може да се должи на здравствени проблеми. Некогаш може да е проблемот и само во нездравата исхрана, која води до намалено либидо, а во одредени случаи може да станува збор и за нешто посериозно па потребна е медицинска помош. Помогнете му да не избегнува да оди на лекар, ако тоа му е потребно.

Премногу порно филмови

Порнографијата поставува нереални очекувања за секого, како за вас, така и за вашиот партнер. Не мора да значи дека секојпат кога ќе имате секс ќе имате и оргазам.

Можеби вашиот партнер се уморил од тоа што постојано се обидува да ви удоволи. Дополнително лажирањето оргазми „како во порно филм“ воопшто не помагаат ниту за умот, ниту за телото.

daljinsko.jpg

Генерално, ова се неколку причини што би требало да ги земете во предвид пред да донесете избрзани заклучоци.

Секако, запомнете, клучот за секоја добра врска секогаш е во комуникацијата. Немојте да се срамите да разговарате со партнерот, но без обвинувања и навреди.

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

4 причини зошто некои луѓе плачат за време на секс Доколку плачете без тага, туку само поради интензивни емоции е во ред, но доколк...
Секс позата „орел“ носи најголема возбуда во спалната соба - како изгледа? Со мала варијација од мисионерската секс поза ја добивате позата „орел“. Не...
Ако ја сакаш, не ја уништувај Сакам да се присетиш како изгледаше таа првиот пат кога ја здогледа… Ти доaѓа ли...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg