7 пара женски, летни чевли кои ги повредуваат нозете
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


7 пара женски, летни чевли кои ги повредуваат нозете

Лето – одлично време за модни екперименти, кои вклучуваат нови модели на чевли во весели бои и од полесни материјали.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-001.jpg

Сепак, она на што често забораваме е здравјето и влијанието кое тие чевли го имаат врз нашето тело и нашите нозе.

Затоа ви претставуваме 7 најопасни типови на летни чевли, за чии негативности вреди да знаете пред да се повредите:

Ниски, рамни патики

Можни се повреди на коленото, доколку површината е многу рамна. Ако веќе купувате рамни патики, обидете се да бидат ортопедски.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-1.jpg

Кломпи на штикла

Најголемата негативност е нестабилноста.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-2.jpg

Еспадрили

Нозете не добиваат доволна потпора и стабилност заради лесниот материјал. Еден погрешен чекор може да биде опасен.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-3.jpg

Апостолки и римјанки

Недоволна потпора на стапалото и ногата, нула заштита од повреди и зголемен ризик за ранички и плускавци заради триењето.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-4.jpg

Шпиц штикли

Попречена циркулација во прстите на нозете и неприродната положба на стапалата може да доведат до болки и повреди.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-5.jpg

Балетанки

Претерано рамна површина без потпора која може да ги повреди колената, колковите и грбот. Повторно обидете се со ортопедски модел.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-6.jpg

Платформи

Ако често носите платформи ризикувате да си ги деформирате стапалата и да ги повредите мускулите на нозете.

7-para-zenski-letni-cevli-koi-gi-povreduvaat-nozete-7.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

12 чудни модни трикови кои ќе ви го олеснат животот Од непријатна миризба на чевлите до изгубен сјај на сребрениот накит, овие трико...
Црвените чевли низ историјата: Денес тие испраќаат помоќна порака од к... Во 1939 година, Дороти тропкаше со своите црвени чевлички велејќи „не постои мес...
Бизарни трендови: Модели на патики што ќе бидат апсолутен хит оваа год... Иако е само втор месец од годината, трендовите што ќе ја одбележат полека почну...