Зошто треба почесто да носите црна облека на важни настани?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 21-09-2020


Зошто треба почесто да носите црна облека на важни настани?

Иако многумина ја поврзуваат со мрачни настани, сепак црната боја е елегантна и прави да се чувствувате посамоуверено, а тоа го докажува и науката.

zoshto-treba-pochesto-da-nosite-crna-obleka-na-vazhni-nastani-01.jpg

Време е да престанете да ја гледате црната боја како негативна и да почнете да ги извлекувате бенефитите од неа.

Ако знаете како да ја искомбинирате, црната може да биде позитивна боја, а истражувањата го докажуваат тоа.

Црната боја дава сигурност

Во едно британско истражување, докажано е дека црната боја прави луѓето да се чувствуваат посамоуверено и посигурно.

Поголем број од испитаниците одговориле дека црната е боја која ја поврзуваат со доверба.

zoshto-treba-pochesto-da-nosite-crna-obleka-na-vazhni-nastani-02.jpg

Жените пак, велат дека мажите им се попривлечни кога носат црно, па покрај тоа што прави да се чувствуваат сигурно, оваа боја прави луѓето да зрачат со сексапил.

zoshto-treba-pochesto-da-nosite-crna-obleka-na-vazhni-nastani-05 (1).jpg

Црната е боја за интервју за работа

Резултатите од ова истражување се корисни за оние кои одат на интервјуа за работа и слични настани на кои треба да ја покажат својата самодоверба и да бидат сигурни во себе.

На следното интервју, состанок или јавно обраќање, не се двоумете и облечете нешто црно.

zoshto-treba-pochesto-da-nosite-crna-obleka-na-vazhni-nastani-04.jpg

Добрата и лоша страна на неколку други бои

Другите бои исто така дале интересни резултати во истражувањето, па така, црвената, се смета за сензуален избор за жените, но не и за жените.

Портокаловата и кафеавата имаат големо НЕ за двата пола, бидејќи не се бои кои обезбедуваат сигурност и самодоверба.

Исто така, треба да бидете внимателни со розовата, бидејќи оваа боја не се поврзува со интелигенција, па избегнувајте ја на професионални средби.

zoshto-treba-pochesto-da-nosite-crna-obleka-na-vazhni-nastani-05.jpg

M. M. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Блуза со машна: 16 начини на кои може да ја носите оваа пролет Доколку ви е во план да ја обновите гардеробата оваа сезона, а сакате да изгледа...
Како да носите гумени чизми за дожд, а да не изгледате смешно? (фото) Дали и на вас кога бевте деца ви се темнеше кога родителите сакаа да носите гуме...
Моден водич за мажи и жени: Како да носите одело со патики? (фото) Во очекување на потопли и сончеви денови, време е да почнеме да размислуваме за ...

Најчитани неделава