9 правила за облекување кои ги почитуваат културните луѓе


9 правила за облекување кои ги почитуваат културните луѓе

21-от век е период на толеранција на различностите, кога се работи за изгледот и облекувањето.

9-pravila-za-oblekuvanje-koi-gi-pocituvaat-kulturnite-lugje-001.jpg

Сепак, одредени правила треба да се почитуваат без компромис.

За да избегнете непријатности и да оставите впечаток на културна личност, држете се до овие 9 правила:

1. На свечени и вечерни настани не се оди со истата чанта за на работа. И обратно.

9-pravila-za-oblekuvanje-koi-gi-pocituvaat-kulturnite-lugje-1.jpg

2. На вечера или излегување на кое ќе јадете не се носат масивни прстени и нападен накит.

9-pravila-za-oblekuvanje-koi-gi-pocituvaat-kulturnite-lugje-2.jpg

3. Домаќините не би требало да се дотерани како за излегување кога пречекуваат гости. Пар фармерки и маичка е сосема во ред.

9-pravila-za-oblekuvanje-koi-gi-pocituvaat-kulturnite-lugje-3.jpg

4. Сепак, пречекувањето на гости во пижами или наметка не е културно.

9-pravila-za-oblekuvanje-koi-gi-pocituvaat-kulturnite-lugje-4.jpg

5. На гостите не им нудете да облечат ваши папучи. Нехигиенски е.

9-pravila-za-oblekuvanje-koi-gi-pocituvaat-kulturnite-lugje-5.jpg

6. На свеченостите не се носат високи чизми. Дозволени се чизми до глуждовите, останатите оставете ги за уличните модни комбинации.

9-pravila-za-oblekuvanje-koi-gi-pocituvaat-kulturnite-lugje-6.jpg

7. На плажа може да носите дводелен костим за капење, но на базен прифатливи се едноделните. Едноделните се сметаат за костими за капење за внатрешни СПА центри и базени.

9-pravila-za-oblekuvanje-koi-gi-pocituvaat-kulturnite-lugje-7.jpg

8. На онлајн состаноците не носете обични маички на кратки. Одберете кошули со едноставен принт и V изрез. Така ќе делувате посериозно.

9-pravila-za-oblekuvanje-koi-gi-pocituvaat-kulturnite-lugje-8.jpg

9. На корпоративните забави „забранети“ се силни бои и светкав накит. Одбирајте неутрални бои и од накит – часовник.

9-pravila-za-oblekuvanje-koi-gi-pocituvaat-kulturnite-lugje-9.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Правила за облекување на работа во лето, кои треба да ги следите за соодветен изглед Доколку работите во компанија која не бара посебен дрес код, имате голема среќа,...
12 парчиња облека на кои не треба да штедите затоа што никогаш нема да излезат од мода Крем класичниот мантил никогаш нема да излезе од мода. Иста е ситуацијата и со б...
Коса прибрана со шнола и уште 8 работи кои ви додаваат години на изгледот Oд волуменозен ретро накит до шалови со чудни плетки, кои работи ви додаваат год...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg