Најчестите грешки со шминка и облека што прават да изгледате старомодно

Ако не сакате да изгледате старомодно, најдобро оставете ги „бабинските“ џемпери за по дома и заменете ги со сако.

babinski-dzhemperi-lazhen-ten-najchestite-greshki-so-shminka-i-obleka-shto-pravat-da-izgledate-staromodno-01.jpg

Трендовите постојано се менуваат и е практично невозможно секогаш да бидете во тек. Но, некои трендови, без разлика дали за облека или шминка, се толку застарени, што сигурно ќе направат да изгледате старомодно.

Кои се најчестите грешки со шминка и облека поради кои изгледате старомодно?

Постојано го покривате вратот

Во студените месеци нормална дека сакате да се облечете повеќе, но избегнувајте цело време да го криете и вратот.

babinski-dzhemperi-lazhen-ten-najchestite-greshki-so-shminka-i-obleka-shto-pravat-da-izgledate-staromodno-02.jpg

Носите многу долги здолништа

Избегнувајте ги здолништата „до земја“ бидејќи изгледаат старомодно. Наместо тоа, дајте им предност на миди-здолништата кои се елегантни и модерни.

babinski-dzhemperi-lazhen-ten-najchestite-greshki-so-shminka-i-obleka-shto-pravat-da-izgledate-staromodno-03.jpg

Носите „бабински“ џемпери

Дебелите џемпери со копчиња навистина топлат, но избегнувајте да излегувате со нив ако не сакате да изгледате старомодно. Наместо нив, многу подобро е да облечете сако.

babinski-dzhemperi-lazhen-ten-najchestite-greshki-so-shminka-i-obleka-shto-pravat-da-izgledate-staromodno-04.jpg

Носите само црна облека

Црната боја им стои добро на сите, но не претерувајте. Немојте постојано да се облекувате во црно „од глава до пети“ и дајте им шанса и на посветлите нијанси.

babinski-dzhemperi-lazhen-ten-najchestite-greshki-so-shminka-i-obleka-shto-pravat-da-izgledate-staromodno-05.jpg

Ставате нападна шминка

Ако станува збор за вечерно излегување, во ред е да ставите потемна шминка. Но, ако станува збор за дневно излегување или за на работа, подобро користете посветли нијанси.

babinski-dzhemperi-lazhen-ten-najchestite-greshki-so-shminka-i-obleka-shto-pravat-da-izgledate-staromodno-06.jpg

Носите преширока облека

Широките парчиња облека се вистински хит, но морате да ги комбинирате внимателно. Истовремено, избегнувајте да купувате преголеми парчиња кои целосно ќе ве скријат.

babinski-dzhemperi-lazhen-ten-najchestite-greshki-so-shminka-i-obleka-shto-pravat-da-izgledate-staromodno-07.jpg

Обожавате цветни принтови

Цветните принтови, особено оние со многу детали и со ситни цветови, речиси секогаш изгледаат старомодно.

babinski-dzhemperi-lazhen-ten-najchestite-greshki-so-shminka-i-obleka-shto-pravat-da-izgledate-staromodno-08.jpg

Користите лажен тен

Навистина е тешко да ја погодите вистинската нијанса кога станува збор за лажен тен. Поголема е веројатноста да добиете портокалова нијанса која премногу потсетува на 2000-тите.

Ако сакате потемен тен, почекајте го топлото време и исончајте се. Секако, не го заборавајте кремот со заштитен фактор.

babinski-dzhemperi-lazhen-ten-najchestite-greshki-so-shminka-i-obleka-shto-pravat-da-izgledate-staromodno-09.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Розови нијанси, диско естетика: 7 клучни машки модни трендови за лето 2022 година Машката мода веќе одамна не е здодевна, а границите се поместуваат од година во ...
10 модни грешки поради кои вашите зимски комбинации изгледаат монотоно Носите само темни бои, облекувате ниски чизмички во најстудените денови и не обр...
Трикови со кои ќе го подобрите модниот стил, без да трошите пари на нова облека Минималистичката комбинација ќе изгледа многу подобро ако вметнете едно парче со...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg