8 бонтон правила кои жените често ги прекршуваат кога носат чанта

Чантата не се остава на земја и не се држи во скут, а на свечени настани секогаш се носи мала чанта – бонтон правила до кои културните дами мора да се придржуваат.

8-bonton-pravila-koi-zhenite-chesto-gi-prekrshuvaat-koga-nosat-chanta-01.jpg

Женската чанта не е само нешто во што треба да се стави сè што ќе ви се најде на патот до излезот од дома, а кога ќе излезете да ја фрлите каде ќе стигнете.

Освен што треба да внимавате добро да ја искомбинирате со аутфитот, важно е и како ја носите и каде ја чувате и држите.

Културните дами следат неколку бонтон правила со цел да не се најдат во непријатна ситуација и да не остават погрешен впечаток.

Женски правила до кои треба да се придржувате кога носите чанта со вас:

Во угостителски објект не треба да ја држите чантата во скут и да создавате непријатност

8-bonton-pravila-koi-zhenite-chesto-gi-prekrshuvaat-koga-nosat-chanta-02.jpg

Чантата не се остава никогаш на земја

8-bonton-pravila-koi-zhenite-chesto-gi-prekrshuvaat-koga-nosat-chanta03.jpg

На свечени или официјални настани не треба да носите голема чанта, туку мала

8-bonton-pravila-koi-zhenite-chesto-gi-prekrshuvaat-koga-nosat-chanta-04.jpg

Чантата никогаш не се носи во десната рака – треба да ви е слободна за поздравување

8-bonton-pravila-koi-zhenite-chesto-gi-prekrshuvaat-koga-nosat-chanta-05.jpg

Строго е забрането ставање на чантата на маса – некултурно е да заземате простор, плус е нехигиенско

8-bonton-pravila-koi-zhenite-chesto-gi-prekrshuvaat-koga-nosat-chanta-06.jpg

Внимавајте чантата никогаш да не ви е отворена и да ѕиркаат секакви предмети од неа

8-bonton-pravila-koi-zhenite-chesto-gi-prekrshuvaat-koga-nosat-chanta-07.jpg

Не ја истурајте чантата во јавност за да најдете нешто мало – тргнете се на страна и вадете едно по едно

8-bonton-pravila-koi-zhenite-chesto-gi-prekrshuvaat-koga-nosat-chanta-08.jpg

Не барајте од мажот да ви ја носи чантата – не е негова должност

8-bonton-pravila-koi-zhenite-chesto-gi-prekrshuvaat-koga-nosat-chanta09.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Правила и трикови со кои ќе му го продолжите животниот век на костимот за капење (и ќе заштедите пар... Колку често менувате костим за капење? Дали и вам ви се случува по една сезона д...
Омиленото „обично“ модно парче на славните дами (кои тие го носат на кул начин) Како обичната црна ролка изгледа кул кога ја носи Роузи Хантингтон Вајтли или па...
Кроп-топот од ZARА so 3D цветови на градите е хит за лето 2022 – само храбрите девојки знаат да го н... Чини 2.290 денари и е само за храбри девојки - како да го носите ZARA кроп-топот...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg