Цветови, точки - како да комбинирате 8 популарни принтови без да изгледате „кич“?

За елегантна комбинација со точки, одбирајте парчиња со помали точки – многу големите кругови можат да направат да изгледате пошироко.

cvetovi-tochki-kako-da-kombinirate-8-popularni-printovi-bez-da-izgledate-kich-001.jpg

Принтовите се одличен начин да ја освежите вашата модна комбинација, но само ако знаете како да ги комбинирате.

Поради многуте бои, некогаш може да биде тешко да ја направите совршената комбинација со принт, без да изгледате „евтино“ или „кич“.

Во продолжение неколку совети што ќе ви помогнат да го избегнете ова:

Животински принтови

Навистина е лесно да погрешите со животинските принтови. За да го избегнете ова, препорачливо е да не ги комбинирате со впечатливи бои.

Исто така, принтот нека биде на само еден детаљ, но избегнувајте го на здолништа и панталони.

cvetovi-tochki-kako-da-kombinirate-8-popularni-printovi-bez-da-izgledate-kich-02.jpg

Цветни принтови

Кoга станува збор за цветни принтови, важен е минимализмот.

Односно, многу поелегантно изгледаат посуптилните принтови, отколку огромните цветови.

cvetovi-tochki-kako-da-kombinirate-8-popularni-printovi-bez-da-izgledate-kich-03.jpg

Риги

Кај ригите има едноставно правило – хоризонталните ве прават визуелно пошироки, додека вертикалните го имаат спротивниот ефект.

Па, секогаш е подобро да им дадете предност на вертикалните.

cvetovi-tochki-kako-da-kombinirate-8-popularni-printovi-bez-da-izgledate-kich-04.jpg

Карирани парчиња

За елегантни комбинации, подобро одбирајте „класичен“ кариран дезен.

Дезенот кој изгледа како бели и црвени коцки не секогаш изгледа добро.

cvetovi-tochki-kako-da-kombinirate-8-popularni-printovi-bez-da-izgledate-kich-05.jpg

Геометриски принтови

Кај геометриските принтови треба само да обрнете внимание на боите.

Односно, многу подобро изгледаат парчињата со неколку нијанси на иста боја, отколку оние кои имаат разни форми во разни бои.

cvetovi-tochki-kako-da-kombinirate-8-popularni-printovi-bez-da-izgledate-kich-06.jpg

Точки

Точките одново и одново се враќаат во мода, но треба да знаете како да ги комбинирате.

Најдобро одбирајте модели со помали точки, бидејќи големите кругови можат да направат да изгледате пошироко.

cvetovi-tochki-kako-da-kombinirate-8-popularni-printovi-bez-da-izgledate-kich-07.jpg

Апстрактни дезени

Кај апстрактните дезени давајте им предност на монохроматските, односно оние со две-три бои.

Некогаш и шарените дезени можат да изгледаат добро, но можат да бидат потешки за комбинирање, па најдобро не ризикувајте.

cvetovi-tochki-kako-da-kombinirate-8-popularni-printovi-bez-da-izgledate-kich-08.jpg

Цела комбинација со ист принт

Можете да изгледате одлично ако од главата до пети носите ист принт, но во овој случај препорачливо е да одберете посуптилен дезен.

Многу шарените принтови можат да направат комбинацијата да изгледа „кич“.

cvetovi-tochki-kako-da-kombinirate-8-popularni-printovi-bez-da-izgledate-kich-09.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 модни тајни на Французинките со кои изгледаат стилски, дури и во зима со куп облека Носат капут со поголем број,  не се откажуваат од белите панталони и во зим...
Mодели на чевли кои изгледаат одлично на Инстаграм, но не се практични во реалноста Легендарните штикли со црвен ѓон на Louboutin се едни од најпосакуваните и денес...
Тренди комбинации со розова и зелена боја – за храбри девојки (фото) Светлите бои стануваат сè попопуларни, особено во топлите денови, и можат да ви ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg