9 митови за Париз во кои веруваме поради филмовите и сериите

Некои делови од Париз можеби мирисаат прекрасно од пекарите, но на многу места се чувствува непријатен мирис на канализација, особено во лето. Кои се другите митови за Париз во коишто веруваме поради филмовите?

9-mitovi-za-pariz-vo-koi-veruvame-poradi-filmovite-i-seriite-01.jpg

Париз е навистина прекрасен град и вреди да го посетите.

Но, пред да одите, мора да бидете реалистични во врска со очекувањата.

Париз воопшто не е градот што го гледаме на филмовите и, како и секој голем град, си има свои проблеми.

9 митови за Париз во кои не треба да верувате:

Мит 1: Градот мириса прекрасно од бројните пекари

Точно е дека во Париз има многу пекари и на некои места навистина се чувствува убавиот мирис од нив.

Но, од друга страна, многу делови од градот мирисаат на канализација, особено кога времето е топло.

Истовремено, како повеќето градови, и во Париз се чувствува мирис од издувните гасови на автомобилите.

9-mitovi-za-pariz-vo-koi-veruvame-poradi-filmovite-i-seriite-02.jpg

Мит 2: Париз е многу чист

Иако можеби центарот на градот е беспрекорно чист, во скоро сите останати делови од Париз има проблем со отпад.

Всушност, ова е едно од најголемите разочарувања на туристите кои првпат го посетуваат градот.

9-mitovi-za-pariz-vo-koi-veruvame-poradi-filmovite-i-seriite-03.jpg

Мит 3: Ќе одите на романтични прошетки

Париз е огромен град, со многу луѓе – и локалци и туристи – па тешко дека ќе уживате во романтични прошетки како во филмовите.

А, за да стигнете каде било, ќе мора да користите јавен превоз кој не е воопшто романтичен.

9-mitovi-za-pariz-vo-koi-veruvame-poradi-filmovite-i-seriite-04.jpg

Мит 4: Лесно се наоѓа убав стан

Ако сакате убав стан во Париз, ќе треба да платите мало богатство.

Кириите и недвижнините во Париз се едни од највисоките во Европа.

Па, за попристапна цена, не можете да очекувате голем, убаво уреден стан како во филмовите.

9-mitovi-za-pariz-vo-koi-veruvame-poradi-filmovite-i-seriite-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Неверојатниот шарм на Дојран – градот кој на лето со „Д фестивал“ се трансформира во најголемиот цен... Дојран, шармантното, мирно гратче на југот на Македонија, кое како да спие преку...
Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
Го посетив селото на Попај морнарот во Малта - бајковита дестинација која ме врати во детството и ми... Она што навистина ме врати во детските денови и ја разбуди мојата меморија со сл...
Носталгија по детството во викендичката блиску Куманово – месен леб, музика од грамофон и легенди за... Постојат места кои се отвораат како портал и нè враќаат во нашите спомени од дет...
Ивана од Скопје: „Работев како фотограф на брод, крстарев низ француските Кариби - што ме воодушеви ...  Досега имам посетено многу поморски градови, пристаништа, популарни монден...
Каде да летувате во Хрватска ако сакате песочни плажи? За Хрватска, првата помисла за плажите најчесто е карпести и камени плажи со кри...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg