5 од најубавите плажи во Шпанија со тиркизна вода и златен песок

Шпанија е позната по своите прекрасни плажи со кристално чиста води, а во продолжение можете да погледнете 5 од најубавите.

5-od-najubavite-plazhi-vo-shpanija-so-tirkizni-vodi-i-zlaten-pesok-001.jpg

Летните месеци се совршено време за уживање во активности на отворено во Шпанија. Од пешачење во планините, до возење велосипед по должината на брегот и истражување на селата, има многу опции за оние кои сакаат да уживаат на отворено.

Освен ова, Шпанија е дом на некои од најубавите плажи во Европа, а во летните месеци тие се главна атракција за туристите.

Од популарните плажи на Коста дел Сол и Коста Брава, до позатскриените плажи, нема недостиг од опции.

Во продолжение се 5 кои се навистина прекрасни, а за кои можеби немате слушнато:

Playa de Ses Illetes, Форментера

Сместена на малиот остров Форментера, Playa de Ses Illetes е плажа со кристално чиста вода.

Плажата е обложена со прекрасен песок и е идеално место за пливање, сончање и релаксација.

Водата е плитка и мирна, совршена за семејства со мали деца.

https://www.instagram.com/p/Cq9yoMhoA6r/

Playa de Bolonia, Тарифа

Сместена во близина на најјужниот врв на Шпанија, Playa de Bolonia е прекрасна плажа со тиркизна вода и бел песок.

Плажата е опкружена со дини и борови шуми, и е идеално место за сурфање на ветер.

Водата е исто така плитка и мирна, што ја прави одлично место за семејства со мали деца.

https://www.instagram.com/p/CjOSLkItGRc/

Playa de la Concha, Сан Себастијан

Playa de la Concha е плажа во облик на полумесечина која се наоѓа во срцето на Сан Себастијан.

Плажата е позната по мирните води и неверојатната тиркизна боја, која прекрасно е во контраст со околните зелени ридови.

На плажата има и шеталиште, кое е совршено за прошетка.

Cala Macarella, Менорка

Cala Macarella, е затскриена плажа, која се наоѓа на островот Менорка. Плажата е опкружена со карпи и борови дрвја, а водата има неверојатна нијанса на тиркизна боја.

Плажата е позната и по бистрите води, што ја прави одлично место за нуркање и пливање.

Playa de las Catedrales, Галисија

Сместена во Галиција, Playa de las Catedrales е плажа која го одзема здивот и е позната по своите природни карпести формации.

Водата има неверојатна тиркизна боја, а песокот е со убава златна нијанса.

Плажата е исто така опкружена со карпи и пештери кои посетителите можат да ги истражуваат.

M. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ја посетив Махо, популарна плажа до аеродром на Карибите - Постојано нè надлетуваа авиони, имаше огр... На островот Сент Мартин вистинска атракција е плажата Махо, само поради нејзинат...
„Песок мек како брашно, тиркизна вода“ – Најубавата плажа во Анталија, според српска патувачка блоге... „За да стигнете до плажата, морате да се спуштите по 200 скали, но вреди“ – вели...
Ќе ве качиме во „кајчето на Лихнида“ и ќе ве одведеме до петте најубави локации во нашиот бисер Охри... Рибарите ги прибираа мрежите. А езерото мирно, душа да си одмориш. И додека убав...
8 најубави плажи во Хрватска за одмор со мали деца На кои плажи во Хрватска морето е најчисто, плитко, а има и голем број активност...
5 плажи во Албанија со кристално чисто море (од кои 4 се изолирани) До една од овие плажи се стигнува само со брод, а до другите две мора да пешачит...
Каде да летувате во Хрватска ако сакате песочни плажи? За Хрватска, првата помисла за плажите најчесто е карпести и камени плажи со кри...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg