5 од најубавите плажи во Шпанија со тиркизна вода и златен песок

Шпанија е позната по своите прекрасни плажи со кристално чиста води, а во продолжение можете да погледнете 5 од најубавите.

5-od-najubavite-plazhi-vo-shpanija-so-tirkizni-vodi-i-zlaten-pesok-001.jpg

Летните месеци се совршено време за уживање во активности на отворено во Шпанија. Од пешачење во планините, до возење велосипед по должината на брегот и истражување на селата, има многу опции за оние кои сакаат да уживаат на отворено.

Освен ова, Шпанија е дом на некои од најубавите плажи во Европа, а во летните месеци тие се главна атракција за туристите.

Од популарните плажи на Коста дел Сол и Коста Брава, до позатскриените плажи, нема недостиг од опции.

Во продолжение се 5 кои се навистина прекрасни, а за кои можеби немате слушнато:

Playa de Ses Illetes, Форментера

Сместена на малиот остров Форментера, Playa de Ses Illetes е плажа со кристално чиста вода.

Плажата е обложена со прекрасен песок и е идеално место за пливање, сончање и релаксација.

Водата е плитка и мирна, совршена за семејства со мали деца.

Playa de Bolonia, Тарифа

Сместена во близина на најјужниот врв на Шпанија, Playa de Bolonia е прекрасна плажа со тиркизна вода и бел песок.

Плажата е опкружена со дини и борови шуми, и е идеално место за сурфање на ветер.

Водата е исто така плитка и мирна, што ја прави одлично место за семејства со мали деца.

Playa de la Concha, Сан Себастијан

Playa de la Concha е плажа во облик на полумесечина која се наоѓа во срцето на Сан Себастијан.

Плажата е позната по мирните води и неверојатната тиркизна боја, која прекрасно е во контраст со околните зелени ридови.

На плажата има и шеталиште, кое е совршено за прошетка.

Cala Macarella, Менорка

Cala Macarella, е затскриена плажа, која се наоѓа на островот Менорка. Плажата е опкружена со карпи и борови дрвја, а водата има неверојатна нијанса на тиркизна боја.

Плажата е позната и по бистрите води, што ја прави одлично место за нуркање и пливање.

Playa de las Catedrales, Галисија

Сместена во Галиција, Playa de las Catedrales е плажа која го одзема здивот и е позната по своите природни карпести формации.

Водата има неверојатна тиркизна боја, а песокот е со убава златна нијанса.

Плажата е исто така опкружена со карпи и пештери кои посетителите можат да ги истражуваат.

M. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Предлог дестинации во Македонија за незаборавни викенд доживувања (за вљубениците во природа) Каде ќе се патува викендов? Што ќе се прави? Ова се неколку прашања што сите пос...
Не е за клаустофобични – живот под карпи во мистичен град во Шпанија (фото) Сместен на половина пат помеѓу Севиља и Малага, Сетенил де лас Бодегас е еден од...
Како да стигнете до скриената рајска плажа Kavourotripes Paradise, на вториот крак во Грција? (фото) Рајска плажа со бел песок, кристално чиста тиркизна вода, скриена под природна ш...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg