Најубавите божиќни пазари во Европа кои можете да ги посетите оваа сезона


Најубавите божиќни пазари во Европа кои можете да ги посетите оваа сезона

Една од најзабавните и најинтересните работи кои можете да ги направите за време на зимските празници е посетата на некои од најубавите Божиќни пазари низ Европа.

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-01.jpg

Со оглед на тоа што во Европа се слави католичкиот Божиќ, овие пазари се отворени порано, некои уште од самиот почеток на декември, па нивната посета можете да испланирате уште сега.

Ова се дел од оние празнични дестинации и атракции во кои со сигурност ќе уживате со целото семејство.

5-те најубави божиќни пазари во Европа:

1. Прага, Чешка

Божиќните пазари се популарна традиција во Прага. Секоја година тука се собираат посетители, туристи и локалните жители за да ја искусат магијата на божиќниот дух.

Плоштадот во стариот центар на градот е едно од најпопуларните места каде има концерти на отворено. Пазарот се отвора на 28-ми ноември 2015 година и ќе трае до 1-ви јануари 2016 година.

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-1.jpg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-2.jpeg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona3.jpg


2. Брисел, Белгија

Божиќните празници и деновите пред нивното пристигнување се идеално време за посета на Брисел. „Winter Wonders“ е главниот настан во Брисел каде ќе најдете повеќе од 200 тезги на кои се изложени за продажба на најразлични производи.

Можете да уживате и во лизгање на отворено. Па, ако сакате да бидете дел од овој празничен настан во Брисел, најдобро е да го посетите во периодот од 27-ми ноември 2015 година, до 3-ти јануари 2016 година.

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-4.jpg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-5.jpg

najubavite-bozikjni-pazari-vo-evropa-koi-mozete-da-gi-posetite-ovaa-sezona-6.jpg

Уште 3 места на следната страна...Би можело да ве интересира:

Најубавите плажи во Шпанија за 2017-та одбрани од туристите Шпанија е една од најживописните земји во светот. Сигурни сме дека на повеќето о...
Најубавите плажи во околината на Парга и Сивота Во близина на прекрасните Грчки гратчиња Парга и Сивота се наоѓаат едни од најуб...
Најубавите зимски фотки од Цермат на Инстаграм Цермат веројатно е местото од соништата за многумина кои се љубители на зимата и...

Најчитани неделава