15 места низ светот каде секогаш има гужва


15 места низ светот каде секогаш има гужва

Познатите обележја и знаменитости во местата низ светот изгледаат многу поразлично во живо, отколку на фотографиите.

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-01.jpg

Главната разлика се посетителите кои на убавите, средени фотки на Инстаграм не ги гледаме секогаш, па кога ќе отидеме таму сме зачудени од бројот на луѓе.

Редици луѓе чекаат да влезат во Музејот Лувр во Париз, илјадници туристи се сликаат пред Таџ Махал, а на улиците на Токио секојдневно се прави голема гужва.

Гужвата во познатите места низ светот не ја прават само туристите, туку и локалното население.

Погледнете кои се местата низ светот каде секогаш има гужва:

Музејот Лувр – Париз, Франција (7.4 милиони посетители во 2016-та)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-06.jpg

Капали чаршија – Истанбул, Турција (околу 90 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-07.jpg

Тајмс Сквер - Њујорк, САД (50 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-08.jpg

Забранетиот град – Пекинг, Кина (околу 15 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-09.jpg

Централ Парк – Њујорк, САД (37.5 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-10.jpg

Плоштадот Свети Петар – Ватикан (околу 4 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-11.jpg

Операта во Сиднеј – Сиднеј, Австралија (8.2 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-12.jpg

Таџ Махал – Агра, Индија (7-8 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-13.jpg

Бакингемската палата – Лондон, Англија (околу 560.000 посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-14.jpg

Victoria Peak – Хонгконг, Кина (околу 10 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-15.jpg

Хонгконг Дизниленд - Хонгконг, Кина (7.4 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-16.jpg

Мачу Пикчу – Мачу Пикчу, Перу (околу 1 милион посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-18.jpg

The Mall of America – Блумингтон, Минесота (40 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-19.jpg

Храмот Meiji Jingu – Токио, Јапонија (околу 30 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-20.jpg

Grand Central Terminal – Њујорк, САД (околу 20 милиони посетители годишно)

20-mesta-niz-svetot-so-najmnogu-posetiteli-dnevno-21.jpg

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

10 надреално убави места во светот - сон на секој патник Светот е преполн со толку многу прекрасни места кои треба да се видат барем една...
1 ден минат во Мумбаи е еднакво на 100 испушени цигари: 15 неверојатни... Имаат најмала стапка на разводи во светот и тони и тони злато, но загаденоста им...
10 одлични зимски дестинации во Европа кои вреди да се посетат Можеби зимата оваа година кај нас не беше идеална и идилична, но затоа сè уште и...