„Не мисли дека си специјален“: 10 докази дека Шведска е воодушевувачка земја


„Не мисли дека си специјален“: 10 докази дека Шведска е воодушевувачка земја

Таму има чудна забава од типот на фрлање харинга во буре, но секој го почитува личниот простор, не мисли дека е супериорен и љубовните односи си ги регулира како му одговара.

ne-misli-deka-si-specijalen-10-dokazi-deka-shvedska-e-voodushevuvachka-zemja-01.jpg

Од хитовите на АБА до одличниот животен стандард, Шведска е земја која дефинитивно ја бие добар глас.

ne-misli-deka-si-specijalen-10-dokazi-deka-shvedska-e-voodushevuvachka-zemja-02.jpg

Факти кои покажуваат зошто Шведска е прекрасна:

Позната е како еко земја

Таа е првата земја во светот што почна да применува био горива, што рециклира отпад и што се грижи не само за луѓето, туку подеднакво и за животните.

ne-misli-deka-si-specijalen-10-dokazi-deka-shvedska-e-voodushevuvachka-zemja-03.jpg

Хотел што се гради одново секоја година

Во Шведска е првиот хотел во светот направен од мраз, кој се гради одново секоја година и функционира од декември до април. Од мраз се не само ѕидовите, туку и мебелот, барот, па дури и садовите.

Секоја година собите во него се различни и низа архитекти работат на нив.

ne-misli-deka-si-specijalen-10-dokazi-deka-shvedska-e-voodushevuvachka-zemja-05.jpg

ne-misli-deka-si-specijalen-10-dokazi-deka-shvedska-e-voodushevuvachka-zemja-04.jpg

Живот по „законот на Јанте“

„Законот на Јанте“ се однесува на териториите на Норвешка и Данска, но и во Шведска се чувствува неговото силно влијание. Дел од заповедите што важат:

  • Не мисли дека си специјален.
  • Не мисли дека си голем колку што сме ние.
  • Не мисли дека си подобар од нас.
  • Не мисли дека знаеш повеќе од нас.
  • Не мисли дека си поважен од нас.

Ова е на некој начин прирачник како да бидете умерени и скромни. Ако прошетате низ Шведска ќе видите дека Швеѓаните не се фалат со нивните материјални работи или посебни знаења, не носат гордо некоја специјална облека или титула и не сакаат да се чувствуваат супериорно во однос на другите.

ne-misli-deka-si-specijalen-10-dokazi-deka-shvedska-e-voodushevuvachka-zemja-06.jpg

Разни типови на однос кај љубовните партнери

Во Шведска има неколку типа на семејни врски, затоа што на вљубените парови не им се брза да стапат во брачна заедница. Често тие живеат и по 10 години заедно, имаат деца, но едновремено не се маж и жена.

Но, тие може да бидат пар кој живее заедно и има заеднички дом (sambo), партнери кои не живеат заедно, но нивната врска трае долго и ги минуваат заедно одморите и викендите и партнери кои понекогаш живеат заедно.

ne-misli-deka-si-specijalen-10-dokazi-deka-shvedska-e-voodushevuvachka-zemja-07.jpg

Шведскиот концепт за краток одмор „Фика“

„Фика“ е задолжителна пауза за кафе во текот на денот со пријателите, колегите или семејството и е посветена за релаксација на умот и телото.

Телефоните се тргаат на страна и се ужива со кафе и шведски печива.

ne-misli-deka-si-specijalen-10-dokazi-deka-shvedska-e-voodushevuvachka-zemja-08.jpg

Уште 5 докази на следната страна...Би можело да ве интересира:

10 одлични зимски дестинации во Европа кои вреди да се посетат Можеби зимата оваа година кај нас не беше идеална и идилична, но затоа сè уште и...
1 ден минат во Мумбаи е еднакво на 100 испушени цигари: 15 неверојатни факти за Индија Имаат најмала стапка на разводи во светот и тони и тони злато, но загаденоста им...
16 докази дека Финска е уникатна земја - казните зависат од платите, затворениците одат во сауна Финците обожаваат да пијат пиво и кафе, неретко и сами, и ако си го изгубите пар...

Најчитани неделава