Напуштено село во Турција вредно 200 милиони долари наликува на бајка на Дизни
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
PPC Specialist 19-08-2019
Возач 19-08-2019


Напуштено село во Турција вредно 200 милиони долари наликува на бајка на Дизни

Бурџ Ал Бабас е уникатно, но за жал напуштено село во Турција, каде има стотици вили-замоци во готски стил кои личат на замоците од филмовите на Дизни.

napushteno-selo-vo-turcija-vredno-200-milioni-dolari-nalikuva-na-bajka-na-dizni-01.jpg

Проектот е започнат во 2014 година и е предвиден да биде луксузен и естетски и да ги привлекува богатите странци.

Сега, сите тие вили се оставени на забот на времето во падините на планините во северозападна Турција.

napushteno-selo-vo-turcija-vredno-200-milioni-dolari-nalikuva-na-bajka-na-dizni-02.jpg

Иако буџетот од 200 милиони долари уште не е потрошен, инвестициската група се откажала од проектот, бидејќи не успеале да продадат ниту половина од вилите.

Економската криза не е само во Турција, туку и во многу други држави недвижнините остануваат непродадени поради високите цени и неможноста на обичните луѓе да си ги дозволат.

napushteno-selo-vo-turcija-vredno-200-milioni-dolari-nalikuva-na-bajka-na-dizni-03.jpg

Во ова село, секоја вила чини 400.000-500.000 долари и првично се наменети за клиентела од Средниот Исток.

Од 732 вили, 350 се продадени на арапски инвеститори, но никој уште не дошол ниту да живее таму, ниту на викенд.

napushteno-selo-vo-turcija-vredno-200-milioni-dolari-nalikuva-na-bajka-na-dizni-04.jpg

Сепак, проектантите и архитектите имаат надеж дека со помош на економски реформи, Бурџ Ал Бабас ќе заживее до октомври 2019-та.

napushteno-selo-vo-turcija-vredno-200-milioni-dolari-nalikuva-na-bajka-na-dizni-05.jpg

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Најубавата плажа во Турција не се наоѓа пред ниту еден хотел (фото) На патот помеѓу градовите Калкан и Кас во Турција се наоѓа плажата Капутас. До н...
Спој на природа и авантура - 3 села во Европа кои треба да ги посетите Понекогаш, за време на нашите патувања, треба да направиме отстапки. Наместо да ...
Инстаграм тура низ брегалнички регион - гео сафари низ скриените богат... Како мал, дедо ми честопати ми даваше разноразни совети, де за живот, де за приј...