Куманово, Велес, Охрид... прошетајте низ овие градови преку фотографии
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Куманово, Велес, Охрид... прошетајте низ овие градови преку фотографии

Прво треба да се истражи своето поднебје, па после да се пропатува светот. Оваа мисла почна да ми се мотка низ главата во последните година-две, откако после сите автостоперски патувања низ Европа, решив да се одморам на домашен терен и да го истражам она што е најблиско до мене. Често знам да скокнам до некое необично место во Македонија, да се освежам со глетката што ќе ми се испречи пред очи и повторно да се вратам на дневната рутина. Би било кул што повеќе луѓе да го практикуваат тоа.

kumanovo veles ohrid prosetajte niz ovie gradovi preku fotografii 1

Но, сега нема да ви зборувам за Копришки водопад, Пешти, античкиот град Баргала, Лесновски манастир и кратер..., туку ќе споделам со вас една галерија од неколку градови низ Македонија.

Мислев да започнам со Скопје, но решив да го одминам во оваа статија, па затоа ќе започнам со градот на моето детство – Куманово.

Велес, отсекогаш го помнам како град чиишто тесни улички рецитираат песни. Па, Кочо Рацин залудно не е роден таму.

Освен што ме врзуваат пријатни спомени за овој град, исто така секогаш кога одам откривам нешто ново. Макар било мало, но секогаш ги надополнува доживувањата и искуствата.

Добро де. Знам дека речиси сите барем еднаш во животот го имаме посетено Охрид. Барем на викенд. Но, и покрај сите досегашни посети, дури минатото лето успеав да направам фотографии кои ми станаа навистина драги.

Ги има доста, но овие се доволно за да ви го разбудам авантуристот во вас и да ве мотивирам уште првиот слободен викенд да ја запалите колата и да тркнете го Охрид. Барем на едно попладне, ако не на повеќе.

View this post on Instagram

Пред неколку дена го посетив Заливот на коските во Охрид. Иако имам слушнато интересни приказни за овој археолошки локалитет на праисториска населба на полуостровот и автокампот Градиште, дури пред некој ден имав шанса да стапнам на неговото тло. Самата посета за мене претставуваше едно ново спознавање на историските фрагменти на нашите претци. На оваа платформа се наоѓаат праисториски живеалишта, кои со подвижен мост биле споени со брегот. На времето тука живееле луѓе кои се занимавале со риболов, но и со земјоделство и лов. Во секој случај вреди да се посети оваа надводна населба. Го имате ли посетено #bayofbones? ~~~~~~~~~~ - - - #dobravodawellness #lakeohrid #balkans #balkantrip #vscomacedonia #vscobalkan #инстаграмџии #living_europe #wonderful_places #natgeobalkan #topeuropephoto #fantastic_world_shots #living_destinations #travel_drops #best_earthscapes #europe_vacations #travelingthebalkans #ig_exyu #hello_worldpics

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

Автор: Евгениј Хоуп | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Низ фотки: 20 причини да го посетите Златибор во зима Златибор важи за едно од најбајковитите места во Србија, кое има многу што да по...
Три месеци низ Европа и назад во Куманово: Отпатувајте со Евгениј Секогаш потребата за промена знае да ме внесе во нови патувања. Така се случи и ...
7-те најубави плажи во Охрид и околината Охридското Езеро е нешто што најдобро би се опишало како „светско, а наше.“ Со ц...

Спонзорирани линкови: