12 места кои мора да ги посетите во Македонија освен Скопје и Охрид, советува странски сајт
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


12 места кои мора да ги посетите во Македонија освен Скопје и Охрид, советува странски сајт

Битола, Преспа, Тетово, Демир Капија и уште 8 места во Македонија кои нудат нешто спектакуларно, без разлика дали тоа е природа или историја.

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-01.jpg

Сè повеќе туристи ја посетуваат Македонија, а со тоа осамнуваат и сè повеќе статии на странските сајтови и блогови со совети кои места мора да се посетат.

Многу од нив заклучуваат дека тоа што е во границите на нашата земја е апсолутно прекрасно и дека иако сме релативно мала европска земја има многу што да се види.

Места вредни за посета во Македонија, покрај Скопје и Охрид, предложени на блогот The Blonde Gypsy:

Битола – има подобар ноќен живот од Скопје и Охрид и има убава архитектура, историски места и природа како националниот парк Пелистер.

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-02.jpg

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-03.jpg

Демир Капија – е домот на вината, прекрасна точка за набљудување на птици и ја има прекрасната винарија Попова Кула.

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-04.jpg

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-05.jpg

Кокино - мегалитска опсерваторија во близина на селото Старо Нагоричане, стара 4.000 години и признаена од НАСА.

 12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-07.jpg

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-06.jpg

Кратово – автиентичен град со многу мостови, кули и тајни тунели и се смета за еден од најстарите градови на Балканот, а во близина е Куклица, местото со 120 камени кукли.

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-10.jpg

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-09.jpg

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-08.jpg

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-12.jpg

Крива Паланка – скриен во ридовите овој град го има магичниот манастир Свети Јоаким Осоговски со шарени фрески што го одземаат здивот.

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-14.jpg

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-13.jpg

Крушево – автентично мало гратче каде се чувствувате многу пријатно, го има споменикот Илинден и е родно место на најголемата македонска поп ѕвезда Тоше Проески.

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-16.jpg

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-15.jpg

Преспа – има подеднакво импресивно езеро како што е Охридското, а покрај Преспанското Езеро има природа, прекрасни глетки и мир за мозокот.

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-17.jpg

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-18.jpg

12-mesta-koi-mora-da-gi-posetite-vo-makedonija-osven-skopje-i-ohrid-sovetuva-stranski-sajt-19.jpg

Уште 6 места на следната страна...Би можело да ве интересира:

10 причини зошто да ја посетите Франција во зима Доколку планирате да ја посетите Франција, зимскиот период е одличен за оваа дес...
Места низ светот каде може да уживате во пролетна глетка со расцутани цвеќиња Полиња со лалиња, рози и лаванди – има ли поубава глетка во пролет од оваа? П...
20 фото причини да го посетите Париз во есен Ако и вие имате впечаток дека периодов многумина го посетија Париз, време е да г...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава