Македонците, Грците и 7 други нации откриваат што мразат кај туристите
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Македонците, Грците и 7 други нации откриваат што мразат кај туристите

Индија

Во ред е да дојдете изгубени кај нас и да барате спас, но нè нервира што стапувате во контакт со некои т.н. гуруа, кои не знаат ништо за вистинската медитација и јога.

Нема потреба да ги сликате сиромашните луѓе и потоа на сите да им покажувате колку сиромашно се живее во Индија.

makedoncite-grcite-i-7-drugi-nacii-otkrivaat-shto-mrazat-kaj-turistite-04.jpg

Јужна Кореја

Ако доаѓате кај нас на шопинг не ги оставајте куферите со стари работи тука. Да, многу туристи го прават тоа, а според нашите закони мораме да ги чуваме 1 година во случај сопственикот да одлучи да се врати, па ни фаќаат многу простор.

Соблекувајте ги чевлите кога посетувате корејска куќа, па дури и кога влегувате во хотелска соба, тоа важи за сите азиски земји, не ги внесувајте бактериите однадвор.

makedoncite-grcite-i-7-drugi-nacii-otkrivaat-shto-mrazat-kaj-turistite-03.jpg

Грција

Многу туристи упорно ни ги игнорираат оградите поставени околу археолошките пронаоѓалишта за да си направат кул фотка. Сфатете дека не ви е дозволено да чекорите таму со причина, сакаме да си ја зачуваме историјата. Некои дури ни крадат и артефкати, жално.

makedoncite-grcite-i-7-drugi-nacii-otkrivaat-shto-mrazat-kaj-turistite-02.jpg

Македонија

Нè нервира што туристите мислат дека единствено што вреди да се види во Македонија е Охрид, ретко можеби плус Матка и Старата скопска чаршија, а ние имаме толку прекрасни места од типот на Берово, Кокино, Крушево, Галичник, Попова Шапка, Вевчани итн.

makedoncite-grcite-i-7-drugi-nacii-otkrivaat-shto-mrazat-kaj-turistite-11.jpg

Бонус општи правила за туристите во сите земји:

Не правете фотографии апсолутно со сè, па дури и со локалците кои случајно минуваат покрај вас и си ги извршуваат дневните обврски.

Не се обидувајте да правите кул селфи фотки на опасни места, изложувајќи се на ризик, без разлика дали станува збор за карпа, ограда или глечер.

Во друга земја сте, па запомнете дека луѓето може да се однесуваат поинаку, па не се смејте на навиките на локалците.

Бидете фини секогаш и секаде и внимавајте да не оштетите нешто во земјата што ја посетувате.

С. С. | Црнобело / фото: depositphotos.comБи можело да ве интересира:

10 работи кои Италијанците ги прават подобро од сите нас Живот како Италијанец - во последно време ова стана синоним за живот по сечија м...
Сè што треба да знаете пред да тргнете на кампување Пред да решите дека ќе кампувате треба да бидете начисто дали го сакате тоа или ...
20 причини зошто Бразил е земја што не се заборава и е слабост на туристите Ова е автентична земја каде секој агол е инспиративен. Земја на зајдисонца и на ...

Спонзорирани линкови: