Зошто Будимпешта во есен е одлична идеја за патување? (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Зошто Будимпешта во есен е одлична идеја за патување? (фото)

Шармот на унгарскиот главен град е речиси незаменлив. Будимпешта со полно право е една од најубавите европски дестинации. Единствениот град кој ги опфаќа двата брега на реката Дунав, десниот Будим и левиот Пешта, со најмногу термални извори во светот.

Zosto-Budimpeshta-vo-esen-e-odlicna-ideja-01.jpg

Зградата на Парламентот е посебна приказна. Зафаќа површина од 18.000 km2, со 691 просторија, а за украсување на ентериерот се искористиле 40 kg злато.

Покрај Парламентот, задолжителни на списокот за посета се и Замокот Буда или Кралската палата, Унгарската национална галерија, Музејот на Будимпешта како и Музејот на Худини, црквата Свети Стефан, Градскиот парк, готската црква Матијас, лавиринтот Будимпешта, островот Маргарет кој се наоѓа во Дунав помеѓу Будим и Пешта, зоолошката и ботаничката градина, панорамското тркало „Око“ и уште премногу други знаменитости.

Доколку сте љубител на слатките работи, Будимпешта ќе го освои вашето непце со неверојатни благи десерти, бидејќи бројот на слаткарниците е огромен.

Доколку сè уште се двоумите дали да ја посетите Будимпешта на есен, Инста-доказите ќе ве убедат во идејата:

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Европски градови кои се најубави во есен Есента само што не нè прегрнала со двете раце. Сонцето полека полека престанува ...
9 работи кои може да ги направите оваа есен низ Македонија За да ја доживеете есента со сите нејзини бои, звуци и ароми, не мора да одите м...
Теово – зелен рај во кој вистински ќе се поврзете со природата (фото) Теово е село во Општина Чашка лоцирано во источниот дел на областа Азот во околи...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава