Гледањето филм никогаш не било повозбудливо - Кино среде океан во Тајланд
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Гледањето филм никогаш не било повозбудливо - Кино среде океан во Тајланд

Германскиот архитект Оле Шерен го дизајнирал можеби најубавото кино што сте го виделе досега, и тоа на вода.

gledanjeto-film-nikogash-ne-bilo-povozbudlivo-kino-sred-okean-vo-tajland-01.jpg

Киното има големо платно, или екран, кој се наоѓа помеѓу две огромни карпи со бујна вегетација. Пред екранот се наоѓаат сплавови, на кои има седишта, a целата конструкција се наоѓа на вода.

Па, ако сакате кино на отворено, нема да најдете поубаво од ова.

gledanjeto-film-nikogash-ne-bilo-povozbudlivo-kino-sred-okean-vo-tajland-02.jpg

Киното било направено во 2012-та година, како дел од филмскиот фестивал Film on the Rock Yao Noi. Во изградбата учествувале локални градежници, а користеле сплавови кои традиционално се користат за лов на јастози.

gledanjeto-film-nikogash-ne-bilo-povozbudlivo-kino-sred-okean-vo-tajland-05.jpg

Сплавовите се поврзани со мрежа за комарци, а повеќето од употребените материјали можат да се рециклираат. Па, ова кино не е само уникатна атракција, туку и еколошки и евтин проект.

gledanjeto-film-nikogash-ne-bilo-povozbudlivo-kino-sred-okean-vo-tajland-03.jpg

Киното се наоѓа во Тајланд и одлично се вклопува со околниот пејзаж.

„Помислата да гледате филм овде изгледа изненадувачка. Екран, сместен помеѓу карпите. А публиката плови, некаде сред оваа неверојатна лагуна“, изјавил архитектот Оле.

https://www.instagram.com/p/BvX0VitglUH/

Ова кино, дефинитивно го прави гледањето филмови навистина возбудливо искуство.

gledanjeto-film-nikogash-ne-bilo-povozbudlivo-kino-sred-okean-vo-tajland-04.jpg

gledanjeto-film-nikogash-ne-bilo-povozbudlivo-kino-sred-okean-vo-tajland-06.jpg

gledanjeto-film-nikogash-ne-bilo-povozbudlivo-kino-sred-okean-vo-tajland-07.jpg

gledanjeto-film-nikogash-ne-bilo-povozbudlivo-kino-sred-okean-vo-tajland-08.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

11 места во Србија што ретко кој ги видел, а не смеете да ги пропуштите За да го посетите нашиот северен сосед Србија не ви е потребен ниту пасош, довол...
Најубавите плажи во Хрватска Сè уште немате идеја каде да го поминете годишниот одмор? Без грижи тука е Хрват...
Ако ви треба идеја за интимно патување - магични мали градови во Европа Иако можеби веќе сте слушнале, па дури и сте ги посетиле најпознатите места во Е...

Спонзорирани линкови: