Ерусалим – лавиринт од сетилни исксутва, несекојдневни глетки и религиозни објекти
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Ерусалим – лавиринт од сетилни исксутва, несекојдневни глетки и религиозни објекти

Доволно е да се спомене Ерусалим и веднаш сите почнуваме да мислиме на древни и свети работи. Ерусалим освен што е столб на три светски религии - јудаизмот, христијанството и исламот, тој е и најголемиот духовен центар на Евреите.

erusalim lavirint od setilni iskustva nesekojdnevni prizori i religiozni objekti 2

Во самиот град, кој се наоѓа во близина на Јудејската планина многу добро се испреплетени старите времиња со животот на модерниот човек, но ако бараш забава, тогаш Тел Авив е вистинската одредница.

Не дека во Ерусалим не можеш да се забавуваш, токму улицата „Бен Јехуда“ e преполна со симпатични барови, интересни локали и еден куп туристи. Сепак како да станува збор со два различни света и во Ерусалим ќе налеташ на несекојдневни глетки и ќе се стекнеш со нови сетилни искуства.

View this post on Instagram

На ред дојде и #jerusalem! Вчера пристигнавме во светиот град, само што се сместивме кај новиот кауч-сурфер и пробав да вклучам светло во друга соба, слушнав едно „пуф“ и снема струја во целиот стан. Ај, не е тоа толку важно! 🙄😁⁣ ⁣ Заедно со Даре се сместивме кај Хани, колекционер на откачени очила за сонце, кои самата си ги прави. Де со циркони, де со бисери, ананаси, бубамари… Сигурно ги има околу педесетина. Живее со уште една цимерка, која чува мачка. По заминување од #telaviv конечно мислев дека ќе бидам на раат од нив, откако пет дена се борев со лудата Ести, стара една година, која пред два дена за прв пат во животот виде друга мачка 🙀. ⁣ ⁣ Денеска, од едно станување, нозете сами ме одведоа до стариот град на Ерусалим, оддалечен еден километар од модерниот дел. Сакав прво да го видам Ѕидот на плачот или #westernwall, кој претставува ѕид од времето на Вториот храм на Соломон.⁣ ⁣ Беше преполно со туристи, верници, а на тоа жешко сонце чувствував како самиот ѕид да издишува во мене. Ова е најсветото место за Евреи, па не ме ни зачуди што ги имаше од секаде низ светот. Таму се молат и оставаат пораки во пукнатините на ѕидовите. Веруваат дека Ѕидот на плачот има „божји уши“ и нивните пораки најгласно можат да се слушнат оттукa 🙏⁣ ⁣ .⁣ .⁣ .⁣ ⁣ #travelgram #blogger #jerusalemcity #jerusalemoftheday #jerusalem24_7 #israeli_frame #israel_best #israel_photo #travelersnote #travelerslife #visit_israel #bucketlistcheck #инстаграмџии

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

Кога и да помислам на Ерусалим, секогаш се сеќавам на вкусот на баклавата исцедена со мед, која ја каснав на трчање. А, списокот со храна ќе ја продолжам и со домашниот хумус и сендвичите со модар домат и варено јајце.

Ако се најдеш во стариот дел на градот, потруди се барем да ги посетиш сите религиозни објекти. Од Ѕидот на плачот, најсвето место за јудаизмот, потоа христијанската црква Светиот Гроб.

Луѓето сметаат дека таму се наоѓа гробот на Исус Христос. За жал, кога бев во посета на Ерусалим полицијата не ми дозволи да пристапам до едно од најпознатото муслиманско светилиште, џамијата Ал Акса, но затоа успеав од едно високо место да ја здогледам Куполата на Карпата.

View this post on Instagram

Утрово се разбудив ненаспан. Не дека не можев да заспијам од возбуда дека сум во #jerusalem, но вчеравечер дојде еден пријател на Хани, кој после пет-шест пива реши да остане на преноќување. Тоа е кул, ама јас навистина имам проблем да спијам во иста соба со некој што ’рчи. А, како за беља ги немав тампоните за уши. Единствен спас ми беа слушалките од мобилен телефон.⁣ ⁣ Ги преслушував албумите на Black Hills, потоа се префрлив на #youtube. Напишав Deep Sleep Meditation и се надевав дека тоа ќе ме спаси. Ништо не се промени. Не знам кога заспав, но знам река алармот ме крена од доста интересен сон…⁣ ⁣ Мислев дека цел ден ќе бидам папсан, но некако се оправив. Еве сега сум на пат да го напуштам светиот град сместен помеѓу Средоземно и #deadsea, простор каде се претопуваат три религии: јудаизмот, христијанството и исламот… ⁣ ⁣ Време е да го напуштам #israel и да продолжам со своите патувања во #jordan.⁣ ⁣ Wish me luck ✌️😇⁣ ⁣ .⁣ .⁣ .⁣ ⁣ #visit_israel #visualmood #travelerslife #travellingthroughtheworld #traveller_stories #travelgram #instagraphy #picoftheday #findyouradventure #rsa_streetview #инстаграмџии

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

Сите ќе прашаат дали е безбедно. Без двоумење ќе одговорам потврдно. Пред да излезам на аеродромот во Тел Авив, се оптоварував со туѓи мислења кои во наредните 24 часа ги отфрлив. Слободно може да уживате и да си ги задоволите сите ваши каприци.

Израел е побезбеден од многу повеќе западни држави.

View this post on Instagram

Во главата имам јасна слика кога некој ќе го спомне Ерусалим. Многумина разговорот ќе го започнат со овие зборови: #jerusalem е столб на три светски религии – јудаизмот, христијанството и исламот. Демек, како тоа да е некоја тајна… Во самиот град многу добро се пресликани платениците на старите времиња и модерниот начин на живот, кои остваруваат еден несекојдневен призор на знаменитости, стилови, вкусови и звуци. 🤠⁣ ⁣ Никогаш нема да го заборавам вкусот на баклавата исцедена со мед, која ја каснав на трчање, а не можев да одолеам ниту на вкусниот хумус и сендвичите со модар патлиџан и варено јајце. Се сеќавам дека додека устата ми се лепеа, во еден тесен премин во стариот град на Ерусалим налетав на интернет-кафе каде деца играа Counter Strike. Ме поканија на една партија, да не брзав да го видам Ѕидот на плачот, Базиликата на Светиот Гроб и Ал Акса ќе им се придружив.⁣ ⁣ Без паничење, безбедно е. Пред да слетам во #israel, потклекнав на туѓи мислења, ама по ден-два ги отфрлив сите и си ветив дека никогаш повеќе нема да гледам на работите од туѓа перспектива. Во краен случај, Израел е побезбеден од многу повеќе западни држави. Кога ќе забележиш војник со пушка во раце во тесните улички во стариот град на Ерусалим, само помини го. Само сети се дека тој е тука за оние „не дај Боже ситуации“. 💪⁣ ⁣ И уште ова, Мртвото Море е многу блиску. Скроз е кул да влезеш во солените води, да легнеш на грб и да се преправаш дека читаш весник, додека едноклеточни организми ти прават друштво. Логички, зошто нема жив свет. Само, внимавајте да не ги изгорите очите од солта. Многу пече! 💥⁣ ⁣ ⁣ 📑 #travellersnotebook⁣ ⁣ .⁣ .⁣ .⁣ ⁣ #rsa_streetview #rsa_streetview_ #streetphotography #photooftheday #photographerlife #photostreet #street_is_life #street_photo #beautifuldestinations #wonderful_places #travelawsome #travelinspiration #iamtb #iamtraveler #forbestravelguide #discover_vacations #exploretheglobe #vscomacedonia #инстаграмџии

A post shared by Evgenij Houp (@evgenij.houp) on

Додека во Тел Авив имате плажи и можете да се шеташе максимално разголени, во Ерусалим, посебно во еврејските населби, не можете да си го дозволите тоа. И кога веќе сте таму, морате да направите еднодневна посета на Мртвото Море. Блиску е.

И навистина е посебно искуство да легнеш на грб, да земеш некоја книга за читање и така да се изгубиш во просторот помеѓу двата света, оној реалниот и оној измислениот. Но, само внимавај да не си ги изгориш очите од солта. Не знаеш колку може да те печат.

Автор: Евгениј Хоуп | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 работи кои може да ве убијат на Исланд Плажите со црн песок се магични, но ненадеен бран може да ве повлече кон ледено ...
7 работи кои не смеете да ги правите кога сте во Грција Како и во секоја друга земја, така и во Грција постојат правила кои не смеат да ...
6 работи кои треба да ги знаете пред да ја посетите Словенија Од недогледни вински полиња до неверојатни национални паркови и езера, зошто Сло...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава