5 мали градови што треба да ги видите (барем) еднаш во животот

Лозана во Швајцарија и Берген во Норвешка се помали од градовите кои се популарни туристички дестинации, но тоа не значи дека не вреди да ги видите барем еднаш во животот.

5-mali-gradovi-sto-treba-da-gi-vidite-barem-ednas-vo-zivotot-01.jpg

И додека многумина на одмор патуваат во големите градови, не треба да се заборави дека дури и оние градови кои немаат милиони жители можат да ви понудат нешто посебно.

5 мали градови што треба да ги видите (барем) еднаш во животот:

Лозана

Четвртиот по големина швајцарски град е познат по својата разновидност и развој. Тешко дека ќе останете имуни на шармантните улици и камени згради. Во одреден момент можеби ќе се почувствувате како да сте на Медитеранот.

Градот е одлично поврзан, па нема да имате проблем да стигнете до многуте езера и планини за брз временски период. Постојат и директни железнички линии до Париз и Милано.

5 mali gradovi sto treba da gi vidite barem ednas vo zivotot 02

Болдер

Веројатно не сте слушнале за овој град, но самото тоа што се наоѓа во подножјето Карпестите Планини и ужива во 300 дена сонце годишно, е доволно за да привлече туристи.

Тука има и неколку одлични ресторани, а жителите го фалат како одлично место за живеење, со идеален сооднос на работа и слободно време.

Дом е на околу 100.000 жители, па ако некогаш патот ве однесе во Колорадо, не заборавајте да му дадете шанса на овој, според американски стандарди, мал град.

5 mali gradovi sto treba da gi vidite barem ednas vo zivotot 03

Берген

Берген е опкружен со прекрасни планини, а самиот град е влез во фјордовите на западниот брег на Норвешка. Тука ќе имате бројни можности за рекреација покрај пешачењето, нуркањето и скијањето.

Исто така, градот е домаќин на голем летен фестивал, а и љубителите на културата ќе бидат задоволни со веста дека пред некоја година е реновиран Природонаучниот музеј.

5 mali gradovi sto treba da gi vidite barem ednas vo zivotot 04

Хобарт

Време е да скокнеме во Австралија, поточно до островот Тасманија. Тука се наоѓа Хобарт, кој брои нешто повеќе од 200.000 жители.

Според податоците, ова е град во кој стандардот е меѓу највисоките во земјата, а покрај тоа има прилично удобна клима за живот.

И покрај своите современи елементи, Хобарт е постар град, па тука ќе најдете бројни стари пабови, а нема да бидете разочарани ниту од културната понуда.

5 mali gradovi sto treba da gi vidite barem ednas vo zivotot 05

Чигасаки

Опкружен со планини и море, само еден час оддалечен од Токио, овој град може да се нарече и селско засолниште.

Сите љубители на велосипедизмот доаѓаат тука, со оглед дека инфраструктурата е одлична, а и најдобриот начин да го прошетате градот е со велосипед.

Исто така, целиот град е преполн со добри ресторани, а ако сакате спорт, тука често се сурфа.

5 mali gradovi sto treba da gi vidite barem ednas vo zivotot 06

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Села, водопади, манастири: Локации низ Македонија кои за мене се совршен избор за викенд прошетки Во овие зимски денови со нетрпение чекаме да дојде петок, да се оконча работната...
Предлог дестинации во Македонија за незаборавни викенд доживувања (за вљубениците во природа) Каде ќе се патува викендов? Што ќе се прави? Ова се неколку прашања што сите пос...
„Го искусив Мексико и комплетно сум воодушевен - зошто секој треба да го посети?“ Мексико - дом на вкусни и лути такоси, на Маите, на препознатливите сомбреро, а ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg