Мермерното езеро или македонското „Памук кале“ низ призма на инстаграмџиите ширум светот
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Готвач 20-02-2020
Продавач 20-02-2020


Мермерното езеро или македонското „Памук кале“ низ призма на инстаграмџиите ширум светот

Несомнен е фактот дека нашата држава располага со безброј природни богатства и несекојдневни убавини кои примамуваат посетители од разни страни на светот.

Makedonskoto-Pamuk-kale-niz-prizma-na-instagramdziite-shirum-celiot-svet 01 630x340.jpg

Пред неколку години, нашата земја се здоби со уште еден бисер кој за екстремно брзо време стана тотална атракција, како за нас, така и за странските туристи.

Станува збор за Мермерното езеро таканаречено македонското Памук кале.

Малото езеро со тиркизна боја, со длабочина од 20 метри, сместено во напуштен мермерен рудник над селото Беловодица во Прилеп е вистинска привлечна дестинација за голем број луѓе, особено за младите.

Тиркизната кристална покривка којашто ја поседува и белите сјајни мермерни блокови се виновниците поради кои ова место го споредуваат со едно од најголемите турски знаменитости.

Во продолжение ви претставуваме како изгледа нашето „бело злато“ од призма на посетителите ширум светот:

View this post on Instagram

Lac de Marbre 🌷☘️🌱 #Lac#Marbre#Macedoine

A post shared by Speedy Raid’Gonz (@speedyraidgonz) on

View this post on Instagram

The whitest marble I've seen! 😍

A post shared by Martina Östsjö (@martinaostsjo) on

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

Би посетиле некое од најнеобичните езера во светот? Одморот на езеро за многу луѓе буди убави спомени, за куќичка на брегот, мирна в...
9 работи кои може да ги направите оваа есен низ Македонија За да ја доживеете есента со сите нејзини бои, звуци и ароми, не мора да одите м...
Есенска прошетка низ Галичник – најубавите Инстаграм фотки од бајковитото село (фото) Сликарот Нове Франговски ќе каже: „Ако Охрид е бисер, Галичник е дијамантот на М...