Мермерното езеро или македонското „Памук кале“ низ призма на инстаграмџиите ширум светот


Мермерното езеро или македонското „Памук кале“ низ призма на инстаграмџиите ширум светот

Несомнен е фактот дека нашата држава располага со безброј природни богатства и несекојдневни убавини кои примамуваат посетители од разни страни на светот.

Makedonskoto-Pamuk-kale-niz-prizma-na-instagramdziite-shirum-celiot-svet 01 630x340.jpg

Пред неколку години, нашата земја се здоби со уште еден бисер кој за екстремно брзо време стана тотална атракција, како за нас, така и за странските туристи.

Станува збор за Мермерното езеро таканаречено македонското Памук кале.

Малото езеро со тиркизна боја, со длабочина од 20 метри, сместено во напуштен мермерен рудник над селото Беловодица во Прилеп е вистинска привлечна дестинација за голем број луѓе, особено за младите.

Тиркизната кристална покривка којашто ја поседува и белите сјајни мермерни блокови се виновниците поради кои ова место го споредуваат со едно од најголемите турски знаменитости.

Во продолжение ви претставуваме како изгледа нашето „бело злато“ од призма на посетителите ширум светот:

https://www.instagram.com/p/BS586szAswc/

https://www.instagram.com/p/BmSmgaandqR/

https://www.instagram.com/p/BwkXqcvAhZM/

https://www.instagram.com/p/BmSzUHsAulL/

https://www.instagram.com/p/BKdRbOuDJqK/

https://www.instagram.com/p/BX5d8tFgPm7/

Продолжува на следната страна... Би можело да ве интересира:

Теово – зелен рај во кој вистински ќе се поврзете со природата (фото) Теово е село во Општина Чашка лоцирано во источниот дел на областа Азот во околи...
„Бев со „буба“ на пат низ Македонија – авантура што нема да ја заборавам“ Ако порано патувањата ги рангиравме според дестинациите што ги посетувавме, сега...
Миравци – скриен македонски бисер со највкусен зеленчук и најкрцкави кикиритки (фото) Продолжуваме со турнејата низ Македонија и предели и краеви кои веројатно не сте...

Најчитани неделава